Łazik Perseverance odkrył starożytny system jezior i rzek

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po tysiącu dni na Marsie łazik NASA Perseverance osiągnął kamień milowy w swojej misji, badając starożytny system rzek i jezior na Czerwonej Planecie i zbierając po drodze cenne próbki. To przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na historię geologiczną Marsa i może dostarczyć wskazówek na temat możliwości życia na planecie w przeszłości.

Krater Jezero, miejsce lądowania łazika, został wybrany ze względu na swoje fascynujące cechy geologiczne. Obrazy orbitalne wykazały obecność delty, co sugerowało istnienie dużego jeziora w przeszłości, czyniąc to miejsce obiecującym terenem do poszukiwania śladów starożytnego życia. Niedawne badania starożytnej delty rzeki w Kraterze Jezero przyniosły znaczące odkrycia.

 

W trakcie swojej misji, Perseverance zebrał łącznie 23 próbki, z których dwie, o nazwie „Lefroy Bay” i „Otis Peak”, szczególnie zwróciły uwagę naukowców. Zatoka Lefroy zawiera dużą ilość drobnoziarnistej krzemionki, materiału znanego z zachowania starożytnych skamieniałości na Ziemi. Z kolei Otis Peak zawiera znaczące ilości fosforanów, często kojarzonych z życiem, jakie znamy. Obie próbki zawierają także węglan, który może dostarczyć cennych wskazówek na temat warunków środowiskowych podczas ich powstawania.

 

Krater Jezero powstał prawie 4 miliardy lat temu w wyniku zderzenia asteroidów. Po wylądowaniu w lutym 2021 r., zespół Perseverance odkrył, że dno krateru składa się głównie ze skał magmowych, powstałych w wyniku działalności podziemnej magmy lub aktywności wulkanicznej. Następne odkrycia ujawniły obecność piaskowca i mułowca, co wskazuje na pojawienie się pierwszej rzeki w kraterze setki milionów lat później. Znaleziono także bogate w sól mułowce, sugerujące istnienie płytkiego jeziora, które ulegało parowaniu. Zespół naukowy uważa, że jezioro ostatecznie rozrosło się do 35 kilometrów średnicy i 30 metrów głębokości.

 

Woda odegrała decydującą rolę w kształtowaniu krajobrazu Krateru Jezero. Artystyczna koncepcja prezentuje wodę przebijającą się przez krawędź krateru, tworząc jezioro, deltę i rzeki. Z biegiem czasu szybko płynąca woda przenosiła głazy spoza krateru, osadzając je w delcie i innych obszarach. Ten proces umożliwił naukowcom zdobycie cennych informacji na temat historii wody na Marsie.

 

Odkrycia Perseverance w Kraterze Jezero mają poważne implikacje dla naszego zrozumienia dawnych warunków życia na Marsie. Obecność systemu jezior i rzek wskazuje na możliwość istnienia starożytnego życia drobnoustrojowego na Czerwonej Planecie. Zebrane próbki zostaną poddane szczegółowej analizie, która przyniesie nowe informacje na temat geologicznej i potencjalnie biologicznej historii Marsa.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj