Laureat Nagrody Nobla tworzy na bazie grafenu powłokę koronawirusa

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Laureat Nagrody Nobla Konstantin Novoselov i jego koledzy z Schaffhausen Institute of Technology (SIT) w Szwajcarii stworzyli powłokę na bazie grafenu, która inaktywuje 90% cząstek nowego typu koronawirusa, wirusa grypy i innych patogenów.

O nowej technologii filtracji poinformowano o tym na internetowej konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie SIT.

„Obecnie pracujemy nad stworzeniem nowych funkcjonalnych materiałów, które mogą reagować na zmiany w środowisku zewnętrznym i zmieniać ich strukturę. Próbowaliśmy wykorzystać je do walki z koronawirusem, tworząc powłokę opartą na dwuwymiarowych materiałach i polielektrolitach, które mogą niszczyć wirusy” – powiedział Novoselov.

Materiały te to specjalna forma grafenu - dwuwymiarowy rodzaj węgla. Mogą reagować na zbliżanie się cząstek koronawirusa lub innych patogenów i zmieniać ich strukturę, w wyniku czego płaszcz białkowy patogenu zaczyna się rozpadać.

„To jest przykład tego, jak interakcja między nauką a biznesem pomaga przyspieszyć postęp rozwoju od laboratorium do ich powszechnego praktycznego zastosowania. Bez uwagi, którą zaczęto zwracać na naukę w związku z koronawirusem, byłoby to prawie niemożliwe ”- powiedział Novoselov.

Wydajność tej powłoki została przetestowana przez Novoselova i jego współpracowników z SIT, monitorując jej interakcję z roztworami zawierającymi cząsteczki SARS-CoV-2 i różne szczepy grypy. Eksperymenty wykazały, że około 90% cząstek patogenów zostało zniszczonych. Dzięki temu podobną postać grafenu można wykorzystać do zwalczania rozprzestrzeniania się infekcji.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj