Laser pozwoli na nieinwazyjne badania krwi

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
Badania krwi są najczęściej wykonywane przy pomocy igły i strzykawki, dzięki którym możemy pobrać krew. Jak się okazuje, technika laserowa może skutecznie zastąpić tradycyjne metody i jest przy tym całkowicie nieinwazyjna.

 

Opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Princeton laser, pozwala na nieinwazyjną, przezskórną analizę poziomu cukru we krwi z dokładnością do 84%. Wynalazek przetestowano na trzech zdrowych osobach. Po spożyciu przez nich dużej ilości słodyczy, obserwowano u nich wzrost poziomu cukru we krwi przy pomocy lasera i jednocześnie standardowo - za pomocą nakłuwaczy i glukometrów.

 

Zasada funkcjonowania lasera jest dość prosta. Długość fali emitowanego przez laser światła ustawiono tak, aby wiązka przechodziła swobodnie przez warstwy skóry, nie czyniąc im żadnej szkody, jednocześnie zostaje ono częściowo zaabsorbowane przez cząsteczki glukozy. Naukowcy więc mierzą jedynie ilość pochłoniętego światła, która informuje ich o poziomie cukru we krwi badanego.

 

Ponieważ obsługując laser można regulować długość fali emitowanego światła w bardzo szerokim zakresie, użyteczność urządzenia nie ogranicza się tylko do badania poziomu cukru we krwi, ale może również objąć inne obszary medycyny.

 

 

Źródło: http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/koniec-wbijaniem-igiel-laser-umozliwi-badanie-krwi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj