Na księżycu Europa może znajdować się życie

Kategorie: 

Foto: NASA
Świat naukowy jest podekscytowany ostatnim odkryciem, jakiego dokonano za pomocą kosmicznego teleskopu Hubble'a. Na powierzchni księżyca Europa zarejestrowano wodny gejzer, który wystrzelił na wysokość ponad 200 kilometrów.

 

Według naukowców, podstawowym warunkiem dla istnienia życia na danej planecie bądź księżycu jest obecność wody w stanie ciekłym. Ostatnio zebrane dane potwierdzają, że woda znajduje się na Europie, jednym z największych księżyców Jowisza. Co więcej, znaleziono tam również związki przypominające ziemską glinę. Naukowcy w przeszłości zaobserwowali podobne gejzery na jednym z księżyców Saturna - Enceladusie.

 

Choć dawno temu mogło się to wydawać niemożliwe, życie w naszym Układzie Słonecznym tak naprawdę może znajdować się nie tylko na Ziemi. Obecność wody dotychczas potwierdzono na Marsie, na naszym naturalnym satelicie a nawet na Merkurym, mimo iż planeta ta jest najbliżej Słońca. Życie może znajdować się tam np. głęboko pod powierzchnią w postaci mikrobów. Odkrycie na księżycu Europa może bardziej zachęcić naukowców do poszukiwania życia w Układzie Słonecznym.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj