Kropla wody poruszająca się po powierzchni grafenu tworzy energię elektryczną

Image

Źródło: wikipedia commons
Chińscy naukowcy w trakcie badań odkryli, że zwyczajne przeciąganie słonej wody po powierzchni grafenu może generować energię elektryczną. Informacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

 

Zespół uczonych z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics przeprowadził eksperyment, w trakcie którego umieszczono kroplę wody morskiej na powierzchnię jednowarstwowego grafenu a następnie przeciągano ją. W ten sposób odkryto, że im więcej kropel wody się umieści lub im szybciej przeciąga się wodę po powierzchni grafenu, tym powstaje większe napięcie elektryczne.

 

Wyjaśnienie tego zjawiska okazało się dość proste. Gdy kropla słonej wody leży nieruchomo na warstwie grafenu, ładunki są rodzielane symetrycznie po obu stronach kropli, pozostawiając zerowy potencjał między nimi. Jednak gdy kropla przemieszcza się, rozłożone ładunki stają się niesymetryczne. Po jednej stronie kropli elektrony są desorbowane, natomiast po drugiej - absorbowane, tworząc niewielkie ilości napięcia elektrycznego. Uczeni uzyskiwali napięcie równe 30 miliwoltów.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2014-04-team-electricity-saltwater-graphene.html

Ocena: