Kraje europejskie pracują nad bezzałogowcem Neuron

Kategorie: 

Bezzałogowiec Neuron - źródło: Dassault Aviation
Samoloty bezzałogowe to obecnie żadna nowość. Pierwsze projekty takich urządzeń powstawały już na początku XX wieku, jednak o zaawansowanych i dobrze uzbrojonych dronach zrobiło się głośno dopiero w ostatnich latach. W technologii tej przodują Stany Zjednoczone, Izrael, Rosja oraz Chiny ale w ostatnim czasie coraz więcej krajów i organizacji opracowuje własne bezzałogowe maszyny.

 

Europa najwyraźniej nie chce pozostać w tyle i również projektuje latające aparaty bojowe. Od 2003 roku trwają prace nad dronem Neuron - jest to pierwszy europejski bezzałogowiec, który posiada technologię stealth. Obecnie produkowane są jedynie demonstratory, które pozwalają na eksperymenty z aerodynamiką, materiałami, technologią stealth czy z autonomizacją.

 

Prace nad projektem są prowadzone przez inżynierów i techników z Francji, Grecji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji oraz Włoch. Przez dłuższy czas, bezzałogowiec Neuron istniał głównie w formie wizualizacji a dopiero kilka lat temu przeprowadzono pierwsze loty testowe. Ostatecznym celem tego programu jest osiągnięcie przez kraje europejskie zdolności do produkcji bezzałogowych samolotów bojowych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj