Koszmary senne u dzieci mogą być wczesną oznaką chorób psychicznych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Nauka od dawna próbuje zrozumieć, czym tak naprawdę są sny i co one oznaczają. Z opublikowanego niedawno badania wynika, że nie wolno ignorować koszmarów sennych u dzieci, gdyż mogą one oznaczać początek zaburzeń psychicznych.

 

Do powyższego wniosku doszli brytyjscy uczeni, którzy opublikowali wyniki w czasopiśmie Sleep. Badania obejmowały niemal 6 800 dzieci w wieku do 12 roku życia. Uczeni regularnie wypytywali rodziców o jakiekolwiek problemy ze snem ich dzieci a pod koniec badania oceniano je pod kątem przeżyć psychotycznych, takich jak halucynacje, urojenia czy wrażenie, że ktoś kontroluje ich myśli.

 

Jak się okazało, większość dzieci miało w pewnym momencie koszmary senne, jednak w 37% przypadków ich rodzice zgłaszali problemy z koszmarami, które pojawiały się przez kilka lat z rzędu. 10% dzieci w wieku od 3 do 7 lat miały nocne lęki a około 4.7% spośród wszystkich dzieci miały pewne doświadczenia psychotyczne.

 

Zespół naukowców twierdzi, że długoterminowe problemy z koszmarami i nocnymi lękami zwiększają ryzyko pojawienia się w przyszłości problemów, dotyczących rozwinięcia się choroby psychicznej. Dzieci w wieku 12 lat były nawet 3.5-krotnie bardziej narażone na to a regularne lęki nocne jeszcze podwajają ryzyko.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj