Koszmary senne jako wczesna oznaka chorób autoimmunologicznych

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Wzrost częstotliwości koszmarów sennych może być wczesnym sygnałem rozwoju poważnych chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń - wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Cambridge i King's College London. Odkrycie to może pomóc w lepszym zrozumieniu mechanizmów tych schorzeń oraz opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia i profilaktyki.

 

 

Naukowcy przeanalizowali dane na temat stanu zdrowia 676 osób cierpiących na toczeń oraz 69 pacjentów z innymi chorobami autoimmunologicznymi układu reumatycznego. Uczestnicy badania zostali poproszeni o podzielenie się informacjami na temat doświadczanych przez nich objawów neurologicznych i psychiatrycznych, w tym koszmarów sennych, w różnych momentach swojego życia.

 

Okazało się, że wzrost częstotliwości koszmarów sennych był jednym z najczęściej zgłaszanych objawów, które mogły zapowiadać rozwój i nasilenie się objawów tocznia. Aż jedna trzecia badanych poinformowała, że zaczęła doświadczać nieprzyjemnych snów ponad rok przed wystąpieniem pierwszych symptomów choroby.

 

Ogółem trzech na pięciu pacjentów z toczniem i jeden na trzech z innymi chorobami reumatologicznymi skarżyło się na występowanie żywych i niepokojących koszmarów. Najczęściej badani doświadczali ataków we śnie, wpadania w różne pułapki lub niebezpiecznych upadków.

 

Naukowcy nie są jeszcze w stanie wyjaśnić dokładnych powodów, dla których choroby autoimmunologiczne mogą być poprzedzone koszmarami sennymi. Jedna z hipotez zakłada, że zaburzenia snu mogą być związane z dysfunkcjami układu odpornościowego, które z czasem prowadzą do rozwoju poważnych schorzeń autoimmunologicznych.

 

Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie "EClinicalMedicine". Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie może stanowić ważny krok w kierunku opracowania nowych, bardziej skutecznych metod wczesnego wykrywania i leczenia chorób autoimmunologicznych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj