Korzystanie z elektrowni jądrowych zmniejszy emisję gazów cieplarnianych

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jedni z najlepszych klimatologów na świecie stwierdzili w otwartym liście do wiodących organizacji zajmujących się ochroną środowiska, że elektrownie jądrowe będą konieczne aby zmniejszyć emisję paliw kopalnianych. Zdaniem naukowców, korzystanie z energii wiatrowej oraz słonecznej nie wystarczy w walce z globalnym ociepleniem.

 

List został napisany przez czterech najlepszych naukowców. Są nimi James Hansen z Columbia University Earth Institute, dawniej pracownik NASA; Ken Caldeira z Carnegie Institution’s Department of Global Ecology, Kerry Emanuel, profesor nauk atmosferycznych w Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Tom Wigley z American Association for the Advancement of Science (AAAS). W piśmie stwierdzono, że globalne temperatury oraz emisja CO2 rośnie szybciej niż kiedykolwiek a rządy światowe muszą skupić się na energetyce jądrowej. Ponadto, klimatolodzy wzywają adwokatów aby wspierali rozwój tego typu elektrownii, co pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych gazów.

 

Choć wymienione wyżej osoby uważają, że do walki z globalnym ociepleniem, topnieniem lodowców oraz wzrostem poziomu mórz konieczne jest korzystanie z elektrownii jądrowej, ich przeciwnicy przypominają o dawniejszych katastrofach w Three Mile Island i w Czarnobylu oraz obecnej w Fukushimie. Klimatolodzy po prostu uważają, że trzeba działać natychmiast ponieważ czas ucieka. Z tego samego powodu naciska się również na działania geoinżynieryjne na masową skalę.

 

Co do samych działań ludzie są podzieleni. Według artykułu opublikowanego w dzienniku Guardian, ekolodzy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie globalne ocieplenie, jednak większość z nich zdecydowanie stoi w opozycji do energii jądrowej. Klimatolodzy stwierdzili w liście, że korzystanie z samej energii odnawialnej jest nierealne. Ich zdaniem nadszedł już czas aby wdrażać systemy energetyki jądrowej.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1112992789/global-warming-nuclear-power-urged-by-experts-110413/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj