Koronawirusy żyły w nietoperzach od milionów lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Duży spis koronawirusów, które zarażają 36 gatunków afrykańskich nietoperzy, pokazał że towarzyszą one tym ssakom przez wiele milionów lat. Naukowcy opublikowali wyniki tego spisu w czasopiśmie naukowym Scientific Reports. Ich zdaniem pomoże nam on przygotować system zdrowia publicznego na nowe potencjalne wybuchy zakażeń koronawirusowych wywołanych przez zwierzęta.

Według naukowców wirus SARS-CoV-2, który spowodował globalną pandemię choroby COVID-19, jest bliskim krewnym koronawirusów, które infekują nietoperze podkowate, które żyją w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Jak pokazuje historia ostatniego półwiecza, nietoperze były źródłem wielu innych niebezpiecznych wirusów, w tym Eboli, SARS i zespołu oddechowego Bliskiego Wschodu.

 

Po zbadaniu, jak często te patogeny znajdują się we krwi i innych płynach ustrojowych nietoperzy żyjących na Madagaskarze, Oceanie Indyjskim iw Afryce biolog z Fields Museum of Natural History Stephen Goodman i jego koledzy odkryli, że koronawirusy współistnieją z nietoperzami przez prawie całą historię ich ewolucji. Naukowcy uzyskali podobne dane dla ponad tysiąca nietoperzy z różnych regionów Mozambiku, Seszeli, Mauritiusa, Reunion i kilku archipelagów na Oceanie Indyjskim. Ponad 8% nietoperzy i nietoperzy było nosicielami różnych rodzajów koronawirusów.


Po zbadaniu struktury ich genomów biolodzy stwierdzili, że każdy gatunek, rodzaj i rodzina nietoperzy odpowiada ich własnej różnorodności patogenów. Nie były one podobne do innych szczepów koronawirusów, które infekują resztę afrykańskich i wyspowych nietoperzy. Jak wykazały obserwacje naukowców, wirusy są bardzo rzadko przenoszone między różnymi gatunkami nietoperzy, nawet gdy różne gatunki żyją w tych samych jaskiniach.

 

Biorąc pod uwagę, że wielu przedstawicieli tych rodzin dzieli miliony i dziesiątki milionów lat niezależnej ewolucji, oznacza to, że koronawirusy zaczęły atakować nietoperze w niewyobrażalnie odległej przeszłości. Od tego czasu ewoluowały one wraz ze swoimi nosicielami, dostosowując się do zmian w biologii każdego gatunku nietoperzy i skrzydlatych ptaków. Zdaniem biologów czynnik ten należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu możliwego źródła koronawirusa SARS-CoV-2.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj