Kora wzrokowa jest odpowiedzialna za przewidywanie przyszłych zdarzeń

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Kora wzrokowa to bardzo ważny region w mózgu i odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu informacji wizualnej. To dzięki niej możemy obserwować otoczenie i wyciągać odpowiednie wnioski. Wszystko to co widzą nasze oczy przekazywane jest do mózgu poprzez tzw. drogę wzrokową. Przeprowadzony przez holenderskich naukowców eksperyment wskazuje, że kora wzrokowa pozwala nam rówież przewidzieć dalsze zdarzenia.

 

Aby lepiej zrozumieć co odkryli naukowcy zaczniemy od prostego przykładu. Gdy mamy zamiar przejść przez jezdnię, rozglądamy się czy nie nadjeżdża samochód. Gdy widzimy zbliżający się pojazd uważnie się mu przyglądamy i oceniamy, czy kierowca pojedzie dalej, czy też zatrzyma się i pozwoli nam przejść na drugą stronę.

 

Analiza sytuacji, którą obserwujemy naszym wzrokiem, odbywa się w korze wzrokowej i trwa dosłownie ułamki sekundy. Nasz mózg oblicza w przybliżeniu z jaką prędkością porusza się samochód i analizuje jego trajektorię ruchu. Gdybyśmy mieli okazję zobaczyć twarz kierowcy być może uzyskalibyśmy więcej cennych informacji. Nasz mózg stara się również przewidzieć dalsze zachowanie pojazdu.

 

Neurobiolodzy z Uniwersytetu imienia Radbouda w Nijmegen przeprowadzili eksperyment, który symuluje sytuację z samochodem na jezdni. Uczestnicy badania obserwowali białą kropkę, która przemieszczała się z lewej strony ekranu do prawej, co zajmowało jej około pół sekundy. Ochotnicy wpatrywali się w jej ruchy przez kilka minut a ich mózgi były cały czas skanowane z pomocą rezonansu magnetycznego. Potem naukowcy niespodziewanie pokazali kropkę, która pojawiła się po lewej stronie ekranu i zamiast wykonać ruch - zniknęła.

 

Naukowcy zbadali aktywność w korze wzrokowej. Okazało się, że gdy biała kropka nie wykonała pełnego ruchu na ekranie, mózgi uczestników automatycznie odtworzyły całą sekwencję i co ciekawe, zrobiły to w dwukrotnie szybszym tempie, tj. w 0,25 sekundy.

Źródło: Nature Communications/Matthias Ekman et al.

Powyższy eksperyment dał naukowcom do zrozumienia, że kora wzrokowa nie tylko przetwarza informacje wizualne, ale także próbuje przewidzieć przyszłe zdarzenia na podstawie dostępnych danych. To tak jak w opisanym wyżej przykładzie z poruszającym się samochodem. Podczas kolejnych badań, neurobiolodzy będą chcieli sprawdzić które regiony pomagają korze wzrokowej przewidywać dalsze wydarzenia.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Babidi

Ja tu czegoś nie rozumiem

Ja tu czegoś nie rozumiem albo jestem za głupi, jak to sie ma do przewidywania wydarzeń, skoro kazali im przez kilka minut obserwować tą samą sekwencje to nic dziwnego ze w przypadku drugiej kropki oko dopisało sobie ruch kropki, zwykła pamięć wzrokowa. Jak masz znajomego który prze całe życie uchodzi za fajtłape, ma słaby refleks, słabą motoryke itd i rzucasz mu jabłko wiedząc ze go nie złapie to nie jest to przwidywanie wydarzeń tylko nauka wyciągnięta z doświadczenia

Portret użytkownika r.abin

Nie jest to zbyt

Nie jest to zbyt skomplikowany proces. Podręcznikowy przykład wrony i pokarmu znikającego w krótkim tunelu, pokazuje że to stworzonko też potrafi przewidzieć, że pokarm pokaże się na wylocie tunelu. Bystre ptaszki

Skomentuj