Kontroluj telewizor za pomocą umysłu, czyli wynalazki dla leniwych

Kategorie: 

Źródło: BBC
Kontrolowanie urządzeń za pomocą samych myśli stało się w ostatnich latach dość popularne. W zeszłym roku uczeni zaprezentowali możliwość sterowania samolotem i jedyne co było do tego potrzebne to nasz mózg i elektroencefalograf (EEG). Jednak czy obsługa telewizora za pomocą naszych myśli nie jest już przesadą?

 

Nowe technologie oczywiście powinny pomagać ludziom, lecz jaki problem jest w tym aby korzystać z telewizora przy pomocy pilota? Czy to jest aż tak wielki wysiłek? W tym przypadku mamy do czynienia jedynie z pewną innowacją, jednak otoczenie nas różnymi urządzeniami, które wszystkie można byłoby obsługiwać za pomocą naszych myśli, będzie mieć zły wpływ chociażby na nasze zdrowie. Człowiek nie musiałby w ogóle wstawać z kanapy a jak wiadomo zerowa aktywność fizyczna może prowadzić np. do nadwagi.

 

BBC we współpracy z firmą This Place, która prawie rok temu przedstawiła światu zmodyfikowane okulary Google Glass obsługiwane za pomocą myśli, opracowała prototyp tzw. Mind Control TV, czyli mówiąc dosłownie telewizora, gdzie możemy zmieniać kanały używając jedynie naszego mózgu. Podczas testów każda osoba potrafiła korzystać z telewizora bez używania pilota. Niektórzy mieli przy tym mniejsze lub większe problemy, ale technologia działa prawidłowo.

 

Zwrócono uwagę, że urządzenia które odczytują nasze fale mózgowe są idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, które chcą przykładowo włączyć telewizor ale po prostu nie mogą tego zrobić. Jednak gdy technologia pojawi się w sklepach, wiele osób zapewne zechce zakupić taki sprzęt. Powinniśmy przygotować się na to, że po wprowadzeniu takiej innowacji ludzie będą jeszcze bardziej przywiązani do telewizorów i innych urządzeń, co odbije się potem na kontaktach międzyludzkich i prowadzeniu zdrowego trybu życia.

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/blogs/internet/entries/cd1e4242-3dd2-4e48-8556-8a5ecec6b056

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj