Konopie mogą być tańszym odpowiednikiem grafenu do produkcji superkondensatorów

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC
Grafen jest określany jako rewolucyjny materiał, który może mieć zastosowanie w elektronice i wykorzystany do budowy superkondensatorów. Uczeni odkryli jednak, że włókna z konopi mogą pomieścić tyle samo energii co grafen.

 

Na zgromadzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS), David Mitlin powiedział że on i jego zespół opracował superkondensator którego wydajność jest taka sama lub nawet lepsza niż w przypadku urządzenia, opartego o grafen. Jego główną zaletą jest to, że elektrody zostały wykonane z odpadów organicznych przy zastosowaniu prostego procesu, przez co jest o wiele tańszy.

 

Grafen posiada unikalne właściwości i może pozwolić na budowę lepszych urządzeń elektronicznych, baterii czy lepszych ogniw fotowoltaicznych. Jednak jego cena stanowi poważny problem. Dlatego uczeni chcieli sprawdzić, czy uda im się zastąpić grafen włóknami z konopi.

 

Odkryto, że gdy włókna poddane zostały temperaturze około 177 stopni Celsjusza na 24 godziny a następnie znacznie ją podwyższono na krótką chwilę, materiał złuszczył się i przyjął postać nanoarkusza węglowego. Naukowcy wykorzystali go jako elektrody a ciecz jonową jako elektrolity. Opracowany superkondensator okazał się znacznie lepszy od tych komercyjnych - gęstość energii wyniosła 12 Wh/kg a urządzenie może pracować w szerokim zakresie temperatur, nawet do 93 stopni Celsjusza.

 

 

Źródło: Phys.org

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika nowoczesny

to nie widzę zadnych

to nie widzę zadnych przeszkód żeby mozna było kumulować energie z piorunów, oto sposób: zlikwidować wypoczynek w Mazurach, zasadzić na wodzie konopie (miały by wystarczajace nowodnienie - ponieważ konopie uwielbiaja wod) później przetworzyc na te konopie na akumulatory i mozna by było wykorzystywać energie nawet z piorunów.   poza tym konopie jak konopie bedą kumulować energie to z przyczepami kempingowymi nie bezie problemu ponieważ będą miały lepsze akumulatory.

Skomentuj