Koniki polne udowodniły, że do normalnego istnienia gatunku wystarczą tylko samice

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Uważa się, że rozmnażanie płciowe zapewnia gatunkom wielką korzyść. To właśnie w ten sposób powstaje więcej kombinacji genetycznych, co przyczynia się do odporności i przetrwania. Jednak całkowicie żeński gatunek pasikonika Warramaba virgo udowodnił, że bez tego też można z powodzeniem istnieć.

 

Gatunki partenogenetyczne, w których samice rozmnażają się bezpłciowo, są stosunkowo rzadkie. Wcześniej sądzono, że rzadkość tego typu rozmnażania bezpłciowego wynika z braku przystosowania potomstwa. Teraz naukowcy zmienili zdanie i zdecydowali, że powodem jest raczej złożoność.

 

„Żeński” gatunek Warramaba virgo nie tylko nie ustępuje innym konikom polnym, ale jest jedynym, który rozprzestrzenił się na całym kontynencie od zachodu do wschodu Australii. Naukowcy zasugerowali, że cały gatunek mógł wyewoluować z jednego, odnoszącego sukcesy osobnika. W rzeczywistości wszyscy pozostali członkowie populacji stali się jej klonami.

 

Znalezienie partnera wymaga czasu i energii oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem drapieżnictwa. Jeśli możemy pozbyć się samców i nadal mieć zdolne do życia potomstwo, a gatunek kwitnie, to po co Warramba virgo miałaby uprawiać seks?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj