Komary reagują na konkretne kolory. Ludzka skóra wysyła do ich oczu silny "sygnał"

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy odkryli, że komary reagują inaczej na kolor obiektów w obecności zapachu ludzkiego ciała. Zdaniem specjalistów z University of Washington, czerwień, pomarańcz i czerń przyciągają ich uwagę o wiele bardziej, niż pozostałe kolory. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Do takiego wniosku doszli naukowcy, obserwujący zachowanie samic komarów z gatunku Aedes aegypti, będących nosicielami wirusa Zika i żółtej febry. Profesor Jeffrey Riffell i jego koledzy stwierdzili, że komary poszukują nowych ofiar nie tylko za pomocą zmysłu węchu i reagując na wahania temperatury, ale także skupiając się na określonych barwach otaczającego świata.

 

Podczas eksperymentów, badacze umieścili obok komarów pojemniki z lotnymi cząsteczkami obecnymi w ludzkim pocie, a także różnokolorowe przedmioty. Obserwacje ujawniły niezwykły wzór. Komary zaczęły wykazywać zainteresowanie czerwonymi, pomarańczowymi i czarnymi przedmiotami, ignorując podobne przedmioty w kolorze zielonym lub niebieskim.

 

Po odkryciu tego wzoru, naukowcy prześledzili, jak komary reagują na widok gołej ludzkiej dłoni i zakładanie zielonej rękawiczki. Okazało się, że nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu sprawiał, że owady latały do ​​gołej ręki nawet przy odpowiednio dużych odległościach między komarem a człowiekiem. Zielone rękawiczki sprawiały, że owady ignorowały osobę nawet przy dość bliskim „kontakcie”. Naukowcy mają nadzieję, że to nowe odkrycie, pozwoli na stworzenie nowych metod odstraszania komarów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj