Kolonizacja Marsa zagrożona ze względu na promieniowanie kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: Mars One
W kwietniu tego roku holenderska organizacja Mars One ogłosiła nabór kandydatów z całego świata, którzy polecą na Czerwoną Planetę i krótko rzecz ujmując będą podejmować próbę zadomowienia się w tym odmiennym środowisku. Misja ta wymaga ogromnego wkładu finansowego, jednak to nie od pieniądza będzie zależeć jej powodzenie.

 

Projekt o którym mowa jest prowadzony przez przedsiębiorcę Bas Lansdorpa. Jego zdaniem wszystkie technologie niezbędne do zrealizowania misji już istnieją a wszystko zależy od koordynacji wielu zaawansowanych urządzeń, od współpracy pomiędzy ludźmi a firmami i oczywiście od pieniędzy i ludzi, którzy będą kolonizować Mars. Jednak według niego nie powinno być problemów z finansowaniem a projekt Mars One ma następujące plany:

 

  • Rok 2013: Zostanie wybranych pierwszych 40 astronautów a na Ziemi zostanie zbudowana replika kolonii w celach treningowych.
  • Rok 2014: Zostanie wyprodukowany pierwszy satelita komunikacyjny.
  • Rok 2016: Misja zaopatrzeniowa wyśle 2.5 tony żywności i inne niezbędne elementy przy wykorzystaniu statku Dragon.
  • Rok 2018: Zostanie wysłany łazik w celu znalezienia najlepszego miejsca do lądowania.
  • Rok 2021: Sześć statków Dragon i kolejny łazik zostaną wysłane na Marsa, między innymi 2 kapsuły mieszkalne, 2 kapsuły zaopatrzenia oraz 2 podtrzymujące życie.
  • Rok 2022: Wystartuje rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX z pierwszymi astronautami.
  • Rok 2023: Pierwsi astronauci wylądują na Marsie w zmodyfikowanej kapsule Dragon.
  • Rok 2025: Druga grupa astronautów dotrze na planetę.
  • Rok 2033: Kolonię będzie zamieszkiwać 20 osób.
Kolonizacja Czerwonej Planety jest ogromnym przedsięwzięciem i nawet gdyby pieniądze nie stanowiły żadnego problemu, trzeba się liczyć z zagrożeniami jakie czekają na przyszłych astronautów. Jednym z nich jest niezwykle drobny i wszechobecny pył marsjański, który dość łatwo może dostać się do płuc. W jego skład wchodzą np. nadchlorany, które dostając się do organizmu mogą powodować problemy z tarczycą.

 

Jednak najpoważniejszą kwestią jest promieniowanie kosmiczne, które zwiększy ryzyko zachorowania na raka i osłabi układ odpornościowy. Według naukowców z Ames Research Center może nawet dojść do uszkodzenia ludzkiego DNA. W przypadku kobiet wszystkie niedojrzałe płody zaczną obumierać już piątego miesiąca ciąży a u mężczyzn może dojść do uszkodzenia plemników. Dziecko urodzone na Marsie najprawdopodobniej będzie mieć poważne defekty genetyczne.

 

Swoją drogą zastanawiające jest skąd pojawił się pomysł na kolonizację Marsa? Czy jest to dla dobra nauki, ludzkości? Czy chodzi może o zyski? Cała misja na Marsa, począwszy od treningów po sam lot i kolonizację ma być nagrywana i udostępniania w telewizji w stylu znanego reality show "Big Brother". Można jednak doszukać się również drugiego dna tego przedsięwzięcia, mianowicie uczeni twierdzą, że kilka miliardów lat temu było życie na Czerwonej Planecie i przypominała ona obecną Ziemię. Mało tego, istnieją nawet zwolennicy teorii iż człowiek może pochodzić z Marsa. Czyżby więc misja ta miała wspomóc badania w tym kierunku? Czas pokaże.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj