Kirigami zwiększa wydajność paneli słonecznych

Kategorie: 

Źródło: Aaron Lamoureux
Całkiem niedawno słyszeliśmy o użyciu grafenu w kirigami - jest to odmiana origami w której wolno robić małe cięcia w papierze. Dzięki temu, materiał stał się rozciągliwy. Teraz inny zespół naukowców zastosował kirigami w panelach słonecznych, co pozwoliło zwiększyć ich wydajność.

 

Ruchome panele słoneczne mogą produkować więcej energii elektrycznej niż stacjonarne, ponieważ są stale zwrócone w kierunku Słońca. Jednak takie mechanizmy zwykle są ciężkie i drogie, co powoduje że ruchome ogniwa są mniej opłacalne. Uczeni z Uniwersytetu Michigan oraz artysta Matthew Shlian opracowali tanie, lekkie a przede wszystkim skuteczne rozwiązanie dla powyższego problemu. W tym celu postanowiono wykorzystać wspomnianą wyżej odmianę origami.

 

Podczas swojej pracy zespół wykorzystał kapton, plastik który pozostaje stabilny w bardzo szerokim zakresie temperatur. Umieszczając na nim ogniwa słoneczne, wycinając go w odpowiedni sposób oraz rozciągając go, uczeni uzyskali panele o większej wydajności w porównaniu do tradycyjnych stacjonarnych ogniw fotowoltaicznych (zdjęcie na górze).

 

Jak wykazały testy, ich "kirigamowe panele" produkowały w ciągu dnia o 36% więcej energii elektrycznej od stacjonarnych. Dla porównania, ruchome ogniwa są wydajniejsze o około 40%, więc różnica jest bardzo niewielka. Twórcy chcą wprowadzić swój rewolucyjny wynalazek na rynek, lecz nie wiadomo jeszcze kiedy ta technologia stanie się szeroko dostępna.

 

 

Źródło: http://ns.umich.edu/new/multimedia/videos/23109-inspired-by-art-lightweight-solar-cells-track-the-sun

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj