Kiedy odkryjemy obcą cywilizację? Według astronomów, najwcześniej za 1500 lat

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Ludzkość od bardzo dawna zadaje sobie pewne bardzo ważne pytanie - czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Biorąc pod uwagę to że w naszej galaktyce mamy miliardy gwiazd i planet wiele osób uważa iż najprawdopodobniej nie jesteśmy sami, ale z jakiegoś powodu wciąż nie odkryliśmy nawet jednej obcej cywilizacji.

 

Dla wielu badaczy jest to dość zaskakujące, że mimo obecności ogromnej liczby gwiazd i planet nie posiadamy żadnego dowodu na istnienie zaawansowanej cywilizacji. Jest to tzw. paradoks Fermiego. Skoro w Drodze Mlecznej według różnych szacunków istnieje od 100 do 400 miliardów gwiazd i prawdopodobnie kilka razy więcej planet, życie powinno być raczej powszechne.

 

Od około 80 lat wysyłamy sygnały w przestrzeń kosmiczną i manifestujemy swoją obecność. Sygnały te docierają łącznie do ponad 8500 gwiazd i ponad 3500 planet podobnych do Ziemi, ale jak dotąd ludzkość nie otrzymała jeszcze żadnej odpowiedzi.

 

Astronomowie z Cornell University, łącząc ze sobą paradoks Fermiego i zasadę przeciętności, wykonali obliczenia aby ustalić kiedy możemy nawiązać kontakt z obcą cywilizacją. Ich zdaniem jeśli chcemy aby obcy dowiedzieli się o naszej obecności, musimy wysyłać sygnały jeszcze przez 1500 lat. Po tym czasie prawdopodobieństwo skontakowania się z obcymi będzie bardzo wysokie. Oczywiście obliczeń tych nie należy brać zbyt dosłownie. Nie wiemy nawet czy stosowane przez ludzkość metody okażą się kiedykolwiek skuteczne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika bartosz

prawda jest taka zycie

prawda jest taka zycie inteligentne to moze byc ewenement na skale wszechswiata i blad natury dlaczego dinozaury i stworzenia przed nimi nie utworzly cywilizacji . mozemy byc tylko bledem w kodzie genetycznym 

Portret użytkownika Martinus Holograficzny

taki fajny blog, ale ten

taki fajny blog, ale ten artykuł ...
taka szkoda ze ktos promuje 'zacofanie'
( pora wyjsc z poza 'oficjalnego programu rzeczywistosci' Smile
pozdrawiam
Martinus Holograficzny
(zapraszam kanał YT chyba ze jestescie opłacani ... )

Skomentuj