Kanada chce zostać światowym liderem w pozyskiwaniu energii ze sztucznego słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z Kanady uważają, że ich kraj ma szansę zaistnieć jako lider w pracach nad fuzją jądrową. Opublikowany raport o nazwie "Fusion 2030" wskazuje, że Kanada może zbudować prototyp reaktora, który pozwoli wytwarzać praktycznie nieograniczone ilości czystej i taniej energii.

 

Autorzy raportu twierdzą, że fuzja jądrowa to prawdziwa okazja dla Kanady. "Sztuczne słońca" pozwolą produkować znaczne ilości energii i będzie można zredukować swoją zależność od paliw kopalnych. Jednak aby prace nad takim reaktorem były możliwe, naukowcy proszą rząd o wsparcie w wysokości 125 milionów dolarów. Fundusze te umożliwią prowadzenie badań przez następne 5 lat.

 

Michael Delage, dyrektor działu technologicznego General Fusion powiedział, że firma postawiła sobie za cel zbudowanie prototypowego reaktora fuzyjnego do 2030 roku. W tym celu zaistniała współpraca z licznymi kanadyjskimi uniwersytetami i laboratoriami badawczymi.

 

Nie tylko Kanada chce zbudować "sztuczne słońce". Prace nad takimi projektami odbywają się w Chinach (reaktor EAST), Korei Południowej (reaktor KSTAR), Niemczech (stellarator W7-X) i Francji (reaktor ITER), choć w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z bardzo kosztownym projektem na skalę międzynarodową. Trudno powiedzieć który kraj jest obecnie najbliżej zaprezentowania funkcjonalnego reaktora fuzyjnego, ale ogromne postępy w tej dziedzinie osiągają Chińczycy.

 

Źródła:

http://www.fedorukcentre.ca/docs/Fusion_2030_roadmap_20160930.pdf

http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/canada-nuclear-fusion-2030-1.3953187

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj