Jesteśmy właśnie świadkami szóstego masowego wymierania na Ziemi

Kategorie: 

Źródlo: Internet
Posiadamy obecnie dowody na to, że w historii Ziemi miało miejsce pięć wielkich masowych wymierań a według naukowców jesteśmy właśnie u progu kolejnego takiego wydarzenia, które jest wywołane przez nieznane czynniki. Uczeni zaliczają zmiany klimatu, niszczenie siedlisk i niezdolność gatunków do migracji w nowe miejsca jako prawdopodobne przyczyny. Szóste masowe wymieranie może mieć również katastrofalny wpływ dla ludzkości.

 

Grupa naukowców pod kierunkiem znanego amerykańskiego biologa Paula Ehrlicha, analizowała tempo wymierania zwierząt w różnych epokach. Stwierdzono, że fauna Ziemi wchodzi obecnie w etap szóstego masowego wymierania. Jego wynikiem może być też zniszczenie ludzkości. W ciągu ostatnich 500 lat z powierzchni Ziemi zniknęło ponad 900 gatunków organizmów o których wiedzieliśmy, że istniały. W tym bezpowrotnie utracone zostało 80 gatunków ssaków.

Według dostępnych danych naukowych w przeszłości ginęły bezpowrotnie średnio 2 gatunki zwierząt na milion lat. Jednak w samym 2004 roku ilość wymierających gatunków osiągnęła 1000 razy większe przyspieszenie niż w czasach prehistorycznych. Eksperci obliczyli, że obecnie obserwujemy wyższe stopy wymierania gatunków niż łącznie we wszystkich poprzednich falach masowej śmierci życia na Ziemi.

Profesor Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda, jest po prostu kolejnym naukowcem, który zwraca na to uwagę. Artykuł opublikowany przez niego w magazynie Science dowodzi, że Ziemia wkroczyła już w okres wielkiego masowego wymierania. Nie wiadomo jednak czy możemy coś z tym zrobić czy też pozostaje tylko przyglądanie się temu. Można się przynajmniej starać nie pogarszać tego procesu niszczącą działalnością ludzkości. Jednak realia są takie, że człowiek obejmuje we władanie coraz większe terytorium, co skutkuje niszczeniem siedlisk wielu gatunków.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Nie twierdzę że naukowcom

Nie twierdzę że naukowcom "odbiło", ale zestawienie faktów (tu przedstawionych - fotki) wskazuje - że wymieranie polegało na masowych samobójstwach, wymierających gatunków. Dla ludzkości mogłoby to być (np) - odstąpienie od rozmnażania się (w celu ratowania klimatu)

Skomentuj