Jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, czym jest świadomość

Kategorie: 

Źródło: Flickr/A Health Blog/CC BY-SA 2.0

Ludzki mózg pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Współczesna nauka potrafi rozróżnić regiony mózgu i przypisać im odpowiednie funkcje, ale wciąż nie wiemy, czym jest świadomość i skąd właściwie pochodzi. Wyniki najnowszych badań pozwalają nam lepiej zrozumieć ten fenomen.

 

Międzynarodowy zespół naukowy twierdzi, że udało mu się zidentyfikować neurologiczną sygnaturę świadomości. Zamiast wskazać na konkretny region, badacze mówią o specyficznym wzorze aktywności w całym mózgu, charakterystycznym tylko dla osób, które są przebudzone i reagują.

 

Naukowcy zeskanowali mózgi 159 uczestników metodą rezonansu magnetycznego. Część osób, która była zdrowa, wykonywała zadania umysłowe. Dane pozyskane z tej grupy odniesiono do pacjentów w stanie wegetatywnym, pacjentów przebudzonych, którzy nie reagowali z powodu urazu mózgu oraz osób z minimalną świadomością.

Skany mózgów pozwoliły stworzyć cztery różne wzory aktywności neurologicznej. Wśród osób zdrowych zauważono najbardziej złożoną aktywność, powiązaną z wieloma regionami mózgu. Słabiej pod tym względem wypadli pacjenci z urazami mózgu i z minimalną świadomością. Z kolei osoby w śpiączce miały dość specyficzne wzorce – były znacznie mniej złożone i bardziej powiązane z konkretnymi obszarami mózgu.

 

Na podstawie tych badań można powiedzieć, że świadomość wynika ze zdolności mózgu do przetwarzania informacji. Dziś z całą pewnością wiemy, że świadomość nie jest skupiona tylko w jednym obszarze i na pewno jesteśmy bliżej zrozumienia tego fenomenu, niż kiedykolwiek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kotełł

Bardzo ciekawym spojrzeniem

Bardzo ciekawym spojrzeniem na świadomość jest powieść Petera Wattsa "Ślepowidzenie", którą swoją drogą gorąco polecam. Tylko ostrzegam: po jej ukończeniu przestaniecie patrzeć na świadomość jako coś wyjątkowego a już na pewno jako przydatnego.

Skomentuj