Jeśli roboty zabiorą pracę, rząd będzie musiał nam zapewnić dochód podstawowy, twierdzi Elon Musk

Kategorie: 

Źródło: Internet

Powszechna automatyzacja zawodów oznacza, że wielu ludzi straci swoją dotychczasową pracę i albo znajdzie inne zatrudnienie, albo czeka ich bezrobocie. Elon Musk uważa, że w takiej sytuacji wszyscy ludzie, bez wyjątku, powinni otrzymać bezwarunkowy dochód podstawowy.

 

Właściciel SpaceX i Tesla Motors powiedział, że robotyzacja zawodów będzie prowadzić do coraz większego bezrobocia. Musk przewiduje, że w takiej sytuacji ludzie będą musieli otrzymywać pieniądze od rządu w ramach tzw. bezwarunkowego dochodu podstawowego.

 

Już dziś roboty coraz chętniej wypierają ludzkich pracowników z fabryk. Pojawiają się inteligentne systemy, które mogą przykładowo generować nowe artykuły na stronach internetowych. Opracowywane są również autonomiczne, tj. samojeżdżące ciężarówki. Zamiast wynajmować wielu kierowców, wystarczy tylko jedna osoba, która będzie sprawowała kontrolę nad konwojem pojazdów.

 

Skoro coraz więcej zawodów podlega automatyzacji, koniecznie trzeba znaleźć rozwiązanie dla tych osób, które stracą pracę i nie będą mogły wykonywać swojego zawodu ze względu na maszyny, które są tańsze w utrzymaniu i mogą skutecznie wykonywać określone polecenia. Elon Musk przewiduje, że bezwarunkowy dochód podstawowy będzie koniecznością.

 

Zdaniem miliardera, wiąże się to z wieloma korzyściami. Ludzie będą mieli dużo czasu wolnego, który będą mogli poświęcić wyłącznie dla siebie i nie będą musieli martwić się o przetrwanie. Jednak każdy kij ma dwa końce. Należy mieć na uwadze, że takie rozwiązanie może doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy będą uzależnieni od pieniędzy, wypłacanych przez rząd. Wraz z likwidacją fizycznej gotówki, władze będą posiadały nowe narzędzia umożliwiające kontrolę społeczeństw. Wystarczy wyobrazić sobie, że władcy będą mogli natychmiastowo pobrać pieniądze z kont obywateli za różne przewinienia, lub po prostu wstrzymać wypłatę gotówki dla najbardziej nieposłusznych osób.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika waldi

 Gdzie są dachy (magazyny pal

 Gdzie są dachy (magazyny pal.wa z 50 lat pracy ) z fuku.. pełne plut... w oceanie?? wydziela się tr.t który ka.truje  facetów i wszystkie męskie stworzenia na półkuli północnej. To wyjaśnia po co samce z Afryki które niebawem również będą bez.łodne . 

Portret użytkownika Jarek

To nie jest dobry pomysł,

To nie jest dobry pomysł, żyję długo i widzę że dla wielu ludzi praca staje się sensem życia a jej brak prowadzi często do depresji i samodestrukcji. Nie każdy jest twórcą i sam sobie potrafi wskazać w życiu cel, wielu woli scedować to na innych, bo boją się żyć naprawdę.

Portret użytkownika Miłosz

Dzień dobry.

Dzień dobry.
Niby fajny pomysł, ale rządy - nawet gdyby wprowadziły taki dochód podstawowy - nie dadzą ot tak >>wszystkim<< obywatelom kwoty, za którą mogliby godnie żyć. Byłby to raczej głodowy zasiłek - tak ja to widzę przez pryzmat dzisiejszych czasów i osób, które są  "na górze". Oczywiście sam fakt przekazywania sporych kwot na utrzymanie całej ludności kraju jest - przez ten pryzmat - po prostu niemożliwy do zrealizowania, choćby przez pazerność. Ale co ja tam wiem, domyślam się tylko Smile
Miłego dnia.

Skomentuj