Jeff Bezos odbył pierwszą "kosmiczną" wycieczkę w swojej nieobyczajnej rakiecie

Kategorie: 

Źródło: Blue Origin

Jeszcze na początku czerwca, miliarder Jeff Bezos ogłosił, że poleci w kosmos na pokładzie rakiety New Shepard, stworzonej przez należącą do niego firmę Blue Origin. Dzisiejszy start i lądowanie pojazdu, okazało się kompletnym sukcesem. Rakieta wzbiła się na wysokość około 107 kilometrów, przekraczając tym samym granicę ziemskiej atmosfery.

 

Dzięki zażartej konkurencji między Jeffem Bezosem, Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, znaleźliśmy się praktycznie o krok od regularnych lotów w kosmos. Firma Elona Muska, planowała zorganizować pierwszy cywilny lot w kosmos jeszcze przed końcem 2021 roku, jednak w ciągu dwóch tygodni, została "pokonana" w tej kategorii przez firmy Virgin Galactic, oraz Blue Origin. Udany start rakiety New Shepard, jest jednak znacznie bardziej imponującym osiągnięciem, niż niedawny wylot firmy VG.

Zgodnie z zapowiedziami Bezosa, rakieta New Shepard wyniosła kapsułę załogową na wysokość ponad 100 km. Jest to umowna granica między atmosferą Ziemi, a przestrzenią kosmiczną nazywana linią Kármána. W tym 11-minutowym locie, udział wzieli sam Jeff Bezos, oraz jego brat Mark. Zarówno rakieta jak i kapsuła funkcjonowały bez zarzutu. Obydwa moduły wylądowały niezależnie od siebie, zgodnie z założeniami inżynierów.


Źródło: Blue Origin

Rakieta Blue Origin była obiektem wielu kpin, na przestrzeni ostatnich miesięcy. Powodem był jej kształt, który bardzo wielu internautom przypominał penisa. Doprowadziło to zresztą do kuriozalnej sytuacji, w które niektóre stacje telewizyjne, zdecydowały się nie transmitować startu rakiety. Nie była to jednak znacząca przeszkoda w śledzeniu poczynań Blue Origin, ponieważ firma prowadziła własną transmisję za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Warto zauważyć, że lot Bezosa w przeciwieństwie do niedawnego testu firmy Virgin Galactic, to faktyczny wylot w kosmos. Firma Virgin Galactic, odbyła swój start na kilka dni przed wylotem należącej do Bezosa firmy. Branson wraz z załogą, podróżował na pokładzie statku SpaceShipTwo Unity 22. Ostatecznie, pojazd Bransona znalazł się na wysokości około 80 km, co klasyfikuje ten lot jako "zaledwie" suborbitalny.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj