Jedwabniki wytwarzają białko, które można wykorzystać do drukowania narządów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zespoły badawcze testują atramenty jedwabne do drukowania tkanek, implantów, a nawet organów. Ten proces jest tańszą alternatywą dla tradycyjnego druku 3D z użyciem kolagenu, białka powszechnie używanego przez naukowców.

 

Naukowcy z Assam w Indiach, aby rozwiązać ten problem, chcą zastosować produkt wytwarzany przez niektóre jedwabniki, tj. połączenie białek pochodzących z lokalnego gatunku Antheraea Assamensis oraz Samia ricini i Bombyx mori. Specjaliści próbują tkać struktury od naczyń krwionośnych po płaty wątroby. W artykule opublikowanym we wrześniu w ACS Applied Materials & Interfaces, opisali produkcję chrząstki przy użyciu tych materiałów.

 

Zdaniem naukowców owady te idealnie nadają się do produkcji „biologicznego kleju”, ponieważ ich produkt można łączyć w celu stworzenia mocnych i elastycznych struktur, które są ważne dla tkanki kostnej.

 

Naukowcy zwykle używają chemikaliów do wiązania łańcuchów polimerów, co pomaga zachować trójwymiarową strukturę. Jednak w tym przypadku zespół badawczy stwierdził, że mieszanka jedwabiu i żelatyny może pełnić taką samą funkcję. Ponadto dziki jedwab posiada plamy, do których komórki można naturalnie przyczepić.

 

Indyjscy naukowcy mają już prototypowane struktury, w tym kości i tkanki miękkie, takie jak serce i wątroba. Następnym krokiem będzie odbudowa łąkotki kolana człowieka i złożonej tkanki na końcach kości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj