Jeden z fizyków twierdzi, że rozwiązał zagadkę dotyczącą powstania życia z materii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Istnieje wiele teorii na temat tego jak powstało życie na Ziemi. Jedni ludzie uważają, że powstało ono zupełnie przypadkowo, inni zaś uznawają to za cud. Jednak jak twierdzi fizyk Jeremy England z Instytutu Technologii w Massachusetts, powstanie życia w odpowiednich warunkach jest czymś nieuniknionym.

 

Naukowiec wyjaśnił w publikacji zamieszczonej w Quanta Magazine, że materia w sposób naturalny reorganizuje się aby nabyć zdolność do uzyskiwania dużych ilości energii i rozpraszania jej w postaci ciepła, gdy napędzana jest przez zewnętrze źródło, takie jak Słońce, odpowiednie warunki atmosferyczne i oceaniczne. Jego zdaniem, jeśli materia systematycznie się zmienia aby mogła pozyskiwać coraz większe ilości energii, istnienie życia jest zatem czymś logicznym.

 

"Zaczynasz z losowym skupiskiem atomów a gdy światło zaświeci na wystarczająco długo, nie powinno nas zaskakiwać powstanie rośliny" - powiedział Jeremy England.

 

Według jego teorii, materia reaguje na zewnętrzne źródła energii. Jeśli grupa atomów jest stale nimi otoczona, wraz z czasem dojdzie do ich nieuchronnej zrestrukturyzacji, dzięki czemu lepiej pochłaniają i wydalają energię. England nazwał ten proces siłą napędową, który ostatecznie prowadzi do powstania życia.

 

Naukowiec podał za przykład rośliny, które pobierają energię znajdującą się wokół nich, korzystają z niej oraz rozpraszają jeszcze większe ilości energii do ich otoczenia w postaci światła podczerwonego. Gdy różne formy materii starają się rozpraszać więcej energii w długim okresie czasu, zaczynają się one naturalnie replikować, ponieważ sama replikacja rozprasza taką ilość energii jaką wykorzystuje.

 

Fizyk zaznacza, że jego teoria nie ma podważyć lub zastąpić teorii ewolucji a zamiast tego być jej podstawą. Jego zdaniem, z punktu widzenia fizyki ewolucja darwinowska może być nazywana szczególnym przypadkiem bardziej uogólnionego zjawiska. Natomiast naukowcy nie ukrywają zainteresowania wywodem Jeremy'ego England'a i mają zamiar sprawdzić oraz przetestować jego teorię.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj