Japoński superkomputer potrzebował 40 minut aby zasymulować sekundę pracy fragmentu mózgu człowieka

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Niezwykły eksperyment pokazuje jak potężny jest nasz biologiczny komputer - mózg. Jeden z najmocniejszych superkomputerów na świecie potrzebował aż 40 minut żeby zasymulować jedną sekundę pracy ludzkiego mózgu, a właściwie to jego niewielkiego fragmentu.

 

Zespół naukowców z japońskiego RIKEN i Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University oraz niemieckiego Forschungszentrum Jülich przeprowadził jedną z największych symulacji pracy mózgu człowieka. W tym celu wykorzystano superkomputer K, składający się z 705 024 rdzeniowego procesora i 1,4 miliona GB RAM - jest to czwarty najpotężniejszy komputer na świecie.

 

Uczeni, za pomocą narzędzia Neural Simulation Technology (NEST), stworzyli model składający się w sumie z 1,73 miliarda komórek nerwowych, połączonych ze sobą przez 10,4 biliona synaps. Zasymulowano tylko 1% aktywności całego mózgu i zajęło im to aż 40 minut. 

 

Była to największa symulacja ludzkiego mózgu. Naukowcy chcieli w ten sposób wypróbować między innymi możliwości japońskiego superkomputera K. Eksperyment ten pozwoli również tworzyć bardziej dokładne symulacje w przyszłości. Przewiduje się że w ciągu następnych 10 lat powstanie superkomputer na tyle potężny, że będzie w stanie zasymulować pracę całego ludzkiego mózgu.

 

 

Źródło: http://www.techworm.net/2015/03/scientists-use-supercomputer-to-successfully-model-1-second-of-human-brain.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj