Japońska firma zwalnia pracowników i zastępuje ich sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Ostatnio informowaliśmy o planach korporacji Foxconn, dotyczących automatyzacji produkcji w fabrykach. Podobnymi śladami podążają japońskie firmy. Okazuje się, że roboty przemysłowe mogą równie dobrze zastąpić ludzkich pracowników, co inteligentne oprogramowania komputerowe.

 

Swoje plany w tej kwesii przedstawiła firma ubezpieczeniowa Fukoku Mutual Life Insurance. Aby uzyskać bardziej wydajniejszych i jednocześnie tańszych pracowników, implementowana jest sztuczna inteligencja, bazująca na opracowanym przez IBM systemie Watson Explorer. Wkrótce zastąpi ona większość pracowników ludzkich w tej firmie i będzie analizowała różne dane aby następnie obliczyć wysokość odszkodowania, jakie należy wypłacić klientowi.

 

Fukoku Mutual Life Insurance obliczył, że "zatrudniając" inteligentne oprogramowania, wydajność pracy zostanie zwiększona nawet o 30%. Inwestycja jest podobno bardzo opłacalna i ma zwrócić się już w ciągu dwóch lat. Warto dodać, że kilka miesięcy temu podobne plany zostały ogłoszone przez inną japońską firmę ubezpieczeniową, Dai-Ichi Life Insurance.

 

Automatyzacja zawodów postępuje na całym świecie, lecz Japonia zwraca na to szczególną uwagę. W Kraju Kwitnącej Wiśni rodzi się zbyt mało dzieci. ONZ prognozuje, że do 2100 roku, populacja w Japonii spadnie ze 127 milionów ludzi do około 83 milionów a 35% z nich będzie w wieku powyżej 65 lat. Nie wszyscy są jednak pewni co do tego, czy roboty i sztuczna inteligencja mogą w 100% zastąpić człowieka w pracy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj