Japońscy uczeni stworzyli szkło niemal tak twarde jak stal

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Rafael Castillo/CC BY 2.0
Pękające ekrany w smartfonach staną się przeszłością za sprawą nowego szkła, które cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio twierdzą, że ich materiał jest niemal porównywalny ze stalą.

 

Superwytrzymałe szkło może mieć wiele zastosowań, głównie w elektronice i budownictwie. Trudno wyobrazić sobie aby ekrany w smartfonach i tabletach czy szyby w oknach stały się niemal niezniszczalne, ale taki właśnie cel postawili sobie twórcy nowej technologii.

 

Dodając tritlenek diglinu jesteśmy w stanie wzmocnić szkło, lecz gdy naukowcy próbowali w przeszłości tego dokonać, w miejscu stykania się szkła z podłożem powstawały kryształy które uniemożliwiały jego formowanie. Na Uniwersytecie w Tokio rozwiązano ten problem w prosty sposób - usunęli podłoże.

 

Zespół uczonych użył gazu aby związki chemiczne lewitowały w powietrzu. Technika ta została określona jako lewitacja aerodynamiczna. W ten sposób powstało przezroczyste i bezbarwne szkło, które posiada wytrzymałość zbliżoną do stali. Twórcy chcą skomercjalizować opracowaną przez nich metodę produkcji w ciągu 5 lat.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/japanese-researchers-make-glass-thats-nearly-unbreakabl-1739673940

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Deus

Nie trzeba chyba mieć

Nie trzeba chyba mieć wyższego wykształcenia, aby zrozumieć, że nie chodzi o to by szkło było tak twarde jak stal, ale by nie było kruche... Ręce opadają, gdy trzeba takie oczywistości tłumaczyć ludziom, którzy tu zaglądają...

Skomentuj