Japońscy uczeni opracowali najpotężniejszy laser na świecie

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu
Naukowcy z Uniwersytetu w Osace przetestowali niedawno laser, który jest najpotężniejszy na świecie. Generuje on impulsy o wyjątkowo dużej mocy a jednocześnie zużywa niewielkie ilości energii.

 

Japończycy uruchomili laser LFEX (Laser for Fast Ignition Experiments) o mocy 2 petawatów. Każdy generowany impuls trwa tylko jedną pikosekundę, czyli jedną bilionową sekundy, i zużywa bardzo niewielkie ilości energii, rzędu 200 dżuli. Natomiast sam laser posiada prawie 100 metrów długości.

Źródło: Osaka University/Asahi Shimbun

Junji Kawanaka z Instytutu Inżynierii Laserowej na Uniwersytecie w Osace powiedział dla portalu Gizmag, że choć ich laser jest obecnie najpotężniejszy na świecie, to jego zespół już planuje wprowadzenie pewnych ulepszeń. Ostatecznie laser LFEX będzie posiadał moc aż 10 petawatów.

 

Podobne technologie mają powstać w europejskich i chińskich instytuach badawczych. Lasery mają pomóc w wielu eksperymentach naukowych i mogą prowadzić do przełomów między innymi w nanotechnologii, fizyce cząstek elementarnych i w badaniach nad kontrolowaną syntezą termojądrową.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj