Japońscy uczeni będą edytować geny ludzkich embrionów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/University of Michigan School of Natural Resoures & Environment/CC BY 2.0

Kolejny kraj na świecie otrzymał właśnie zgodę na przeprowadzanie eksperymentów, polegających na modyfikacji genów ludzkich zarodków. Japoński panel rządowy do spraw bioetyki wyraźnie zaznaczył, że badania nie mogą posłużyć do tzw. projektowania dzieci - przynajmniej na dzień dzisiejszy.

 

Eksperyment polegający na edycji genów ludzkich zarodków został po raz pierwszy przeprowadzony w Chinach w zeszłym roku i wywołał niemałe oburzenie. W lutym zgodę na podobne badania otrzymali uczeni z Wielkiej Brytanii, a teraz również z Japonii.

 

Tamtejsi naukowcy będą mogli korzystać ze zmodyfikowanych genetycznie zarodków człowieka aby odkryć które konkretnie geny odgrywają rolę we wczesnej fazie rozwoju. Pozwoli to opracować nowe sposoby leczenia chorób wrodzonych a także usprawni obecne technologie reprodukcyjne.

 

Wspomniany na początku panel rządowy nie zgadza się na eksperymenty kliniczne, ponieważ modyfikacja genów może doprowadzić do problemów edycyjnych i nie wiemy jaki będzie miała wpływ na potomstwo. Należy jednak zauważyć że powoli przekraczamy kolejne granice a usługi typu "dzieci na zamówienie" prędzej czy później staną się powszechnie dostępne.

 

 

Źródło: http://www.japantimes.co.jp/news/2016/04/22/national/science-health/japan-panel-greenlights-gene-editing-of-human-eggs-for-basic-study/#.VxvD1DFigdV

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj