Japońscy stworzyli technologię hologramów jak te znane ze Star Wars

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Trójwymiarowe realistyczne hologramy są nam doskonale znane z filmów sci-fi, takich jak Gwiezdne Wojny, który pojawił się na ekranach kin w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Choć od tamtego czasu minęło wiele lat, wciąż nie udało się stworzyć trójwymiarowych hologramów. Dopiero teraz, japońscy naukowcy opracowali metodę, pozwalającą tworzyć prawdziwe holograficzne filmy.

 

Najbardziej rozpowszechnione hologramy to dwuwymiarowe hologramy, umieszczane na płaskich powierzchniach kart kredytowych lub paszportach. Również na koncertach można spotkać się z wykorzystaniem hologramów, przedstawiających np. zmarłe gwiazdy muzyki, choć tak naprawdę nie są to hologramy, lecz zwykła iluzja – zaawansowana wersja efektu zwanego duchem Peppera.

 

Tymczasem zespół z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii zaprezentował prawdziwy holograficzny film, wykorzystując materiał o grubości zaledwie kilku nanometrów zawierający metapowierzchnię. Innymi słowy, na powierzchni tego materiału znajdują się powtarzające się mikrostruktury, które manipulują światłem. To kształt mikrostruktur, a nie skład chemiczny materiału, pozwala zmieniać ścieżkę światła.

Aby stworzyć holograficzny film, naukowcy opracowali zestaw 48 prostokątnych struktur na metapowierzchni wykonanej głównie ze złota, które odpowiednio zaginają światło laserowe, tworząc trójwymiarowy holograficzny obraz w powietrzu. Film jest odtwarzany z prędkością 30 klatek na sekundę i można go obejrzeć pod większością kątów.

 

Podczas demonstracji wykorzystano laser helowo-neonowy, który wytworzył czerwonawy hologram. Naukowcy chcą, aby można było tworzyć wielokolorowe hologramy i były one widoczne pod każdym kątem. Jednak najbardziej czasochłonne jest samo tworzenie mikrostruktur – korzystając z elektronolitografii, opracowanie zestawu 48 prostokątnych struktur zajęło sześć i pół godziny, a stworzenie 6-minutowego filmu holograficznego zajęłoby ponad 800 godzin. Zastosowana technika z pewnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a poszczególne wady można naprawić na drodze dalszych badań.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj