Japońscy naukowcy zdołali zabić komórki powodujące starzenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Japoński zespół badawczy powiedział, że opracował szczepionkę do usuwania tak zwanych komórek zombie, które gromadzą się z wiekiem i uszkadzają pobliskie komórki, powodując choroby związane ze starzeniem się. Zdaniem twórców tego preparatu, będzie ona stosowana w leczeniu sztywności tętnic, cukrzycy i innych chorób związanych ze starzeniem się.

 

Odkrycia zespołu zostały opublikowane w piątek w czasopiśmie Nature Aging. Zespół, w skład którego wchodzi profesor Uniwersytetu Juntendo Toru Minamino, potwierdził w nim, że badane myszy doświadczyły spadku liczby komórek zombie. Zespół badawczy zidentyfikował białko znalezione w starzejących się komórkach u ludzi i myszy, a następnie stworzył szczepionkę peptydową opartą na aminokwasie, z którego składa się to białko.

 

Szczepionka umożliwia organizmowi wytwarzanie przeciwciał, które przyczepiają się do starzejących komórek i usuwają je poprzez białe krwinki. Kiedy zespół wstrzyknął szczepionkę myszom ze sztywnością tętnic, wiele z tych komórek, zostało usuniętych, a obszary dotknięte chorobą zmniejszyły się.

 

 

Wiele z istniejących leków do usuwania starzejących się komórek jest również stosowana jako środki przeciwnowotworowe, jednakże mogą one powodować negatywne skutki uboczne. Zespół zauważył, że ich nowa szczepionka, mimo iż nie jest pozbawiona wszelkiego ryzyka, była skuteczna znacznie dłużej. Jest to więc dobra, choć nie idealna alternatywa dla istniejących terapii. Dalszy rozwój tego preparatu, może zbliżyć nas do rozwiązania szeregu problemów związanych ze starzeniem się ludzkiego organizmu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj