Japonia zbuduje nad sztucznym kraterem futurystyczne centrum badań kosmicznych

Kategorie: 

Źródło: Clouds Architecture Office

Japonia planuje budowę niezwykłego obiektu, który zostanie oddany do użytku jako centrum badań kosmicznych. Budynek będzie zawierał elementy statku kosmicznego i zostanie zawieszony nad sztucznym kraterem księżycowym.

 

Laboratorium Avatar X zostało zaprojektowane przez nowojorską firmę architektoniczną Clouds Architecture Office. Nowe centrum badawcze powstanie na wyspie Kiusiu w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się kopalnia odkrywkowa.

Projekt zakłada uformowanie powierzchni na wzór krateru księżycowego. Japońskie centrum badań kosmicznych zostanie zawieszone nad kraterem na wysokości 18 metrów. Obiekt będzie podtrzymywany przez stalowe liny i zostanie wykonany z przezroczystych i półprzezroczystych paneli z membrany fluoropolimerowej, nałożonych na stalowy szkielet.

Centrum badawcze jest elementem programu Avatar X, prowadzonego wspólnie przez agencję kosmiczną JAXA i firmę ANA Holdings. Projekt skupia się na tworzeniu telerobotów, przeznaczonych do eksploracji kosmosu. Teleroboty to nic innego, jak maszyny, z pomocą których operatorzy mogą widzieć, słyszeć i wykonywać dowolne czynności w obcym środowisku zupełnie tak, jakby byli na ich miejscu. Zamiast wysyłać ludzi w misje kosmiczne, Japonia skupia się na wykorzystywaniu możliwości, jakie zapewnia robotyka.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo nic o kosztach oraz rozpoczęciu prac nad tą niezwykłą budowlą. Wiemy jednak, że telerobotyka może zrewolucjonizować eksplorację kosmosu i właśnie nad tym będzie pracować japońska agencja kosmiczna.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj