Japończycy wrzucili do oceanu gigantyczną turbinę, aby uzyskać nieskończoną energię z prądu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Japońscy inżynierowie zaprojektowali turbinę, która zamienia przepływ wody w energię elektryczną. Ishikawajima-Harima Heavy Industries rozwija tę technologię od ponad dekady i współpracuje z Organizacją Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO). W lutym projekt został pomyślnie przetestowany na wodach południowo - zachodniego wybrzeża Japonii.

Prototyp turbiny został nazwany Kairyu, co tłumaczy się jako prąd oceaniczny. Jego kadłub ma 20 metrów i jest otoczony parą cylindrów o jednakowych rozmiarach, z których każdy zawiera system wytwarzania energii przymocowany do jedenastometrowej łopatki turbiny. Urządzenie przywiązane do dna liną kotwiczącą i kablami zasilającymi, może zorientować się, aby znaleźć najbardziej wydajną pozycję do generowania energii z pchnięcia głębokiego prądu i skierować ją do sieci.

 

Kairyu został zaprojektowany tak, aby znajdował się około 50 metrów pod wodą. Gdy wypłynie na powierzchnię, powstaje opór, który zapewnia niezbędny moment obrotowy na turbinach. Każde z ostrzy obraca się, aby urządzenie było względnie stabilne. Przy prędkościach od dwóch do czterech węzłów (około 1-2 m/s) Kairyu jest w stanie wygenerować łącznie 100 kilowatów mocy.

 

100 kilowatów to niewiele, ale planują zwiększyć skalę technologii i stworzyć urządzenie z dwudziestometrowymi turbinami, które będą generować ponad 2 megawaty.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj