Japończycy stworzyli najszybszy superkomputer świata

Kategorie: 

Źródło: Anandtech.com

Tegoroczny ranking TOP 500 najszybszych superkomputerów świata został uzupełniony o nową potężną maszynę, która przebiła dotychczasowych faworytów. Japoński superkomputer Fugaku pokonał swoich rywali z Chin i Stanów Zjednoczonych i wzbił się na szczyt listy.

 

Nowa supermaszyna została opracowana wspólnie przez Instytut RIKEN i przedsiębiorstwo Fujitsu. Prace nad nią trwały ponad 6 lat i pochłonęły 1,2 miliarda dolarów. Fugaku posiada moc obliczeniową 415,53 petaflopsa. Wyposażono go w 158 976 48-rdzeniowych procesorów A64FX firmy Fujitsu.

 

Japonia osiągnęła pierwsze miejsce w rankingu TOP 500 po raz pierwszy od 2011 roku. Fugaku jest także pierwszym superkomputerem opartym na architekturze ARM, który zdobył pierwsze miejsce na tej liście. Maszyna osiąga znacznie lepsze wyniki od amerykańskiego superkomputera Summit, który spadł na drugą pozycję. Jego moc obliczeniowa to 148,6 petaflopsa. Trzecie miejsce zajmuje kolejny amerykański superkomputer Sierra z mocą obliczeniową 94,6 petaflopsa, a tuż za nim jest chiński Sunway TaihuLight, którego moc obliczeniowa wynosi 93 petaflopsów.

 

Lista TOP 500 jest aktualizowana dwa razy w ciągu roku. Aktualnie znajduje się na niej 226 superkomputerów z Chin, 114 ze Stanów Zjednoczonych oraz 30 z Japonii. Pełne uruchomienie japońskiego superkomputera Fugaku nastąpi w przyszłym roku. Jednak do tego czasu może utracić palmę pierwszeństwa.

 

Wiele państw na świecie, w tym głównie Chiny i Stany Zjednoczone, ale także Unia Europejska, w pośpiechu pracuje nad pierwszym na świecie superkomputerem eksaskalowym, czyli takim, którego moc obliczeniowa wyniesie co najmniej 1 eksaflops. Chińscy naukowcy od dawna zapowiadają, że ich eksaskalowa supermaszyna zostanie przedstawiona światu w 2020 roku, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych, prace mogą dobiec końca w przyszłym roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Jak superkomputery i sztuczna

Jak superkomputery i sztuczna inteligencja (AI) pomagają nam w znalezieniu lekarstwa (szczepionki) na COVID-19, najlepiej obrazują doniesienia, że właśnie odkryto, że lek na malarię czy zgagę pomaga. Mechanizm jest ten sam co z viagrą; miała być lekiem na sece, ale stosując ją lekarze zauważyli częste stójki u pacjentów. 

Skomentuj