Izrael wprowadzi laserową tarczę antyrakietową "Żelazny Promień"

Image

Bateria antyrakietowa systemu Żelazna Kopuła - źródło: IDF
System obrony przeciwrakietowej "Żelazna Kopuła" stacjonujący w Izraelu wykorzystuje rakiety do przechwytywania i niszczenia wrogich rakiet i pocisków artyleryjskich. Każda wystrzelona antyrakieta kosztuje 40 tysięcy dolarów, dlatego opracowano nowy, tańszy ale bardziej skuteczny i zaawansowany system antyrakietowy, wykorzystujący broń laserową.

 

Tarcza antyrakietowa nosząca nazwę "Żelazny Promień" zostanie wprowadzona do służby już w przyszłym roku i będzie współpracować z dotychczasowym systemem "Żelaznej Kopuły". Opracowaniem tej technologii zajęła się firma rozwijająca technologie wojskowe RAFAEL (Rafael Advanced Defense Systems Ltd.), która jest odpowiednikiem amerykańskiej agencji DARPA. Izraelskie wojsko liczy przede wszystkim na znacznie niższe koszty użycia tego systemu laserowego.

 

"Żelazny Promień" będzie niszczył rakiety krótkiego zasięgu lecące z taką trajektorią, która sprawia problemy dla "Żelaznej Kopuły". System będzie intensywnie nagrzewał głowice pocisków, znajdujących się na wysokości do 7 kilometrów. Niedawno informowaliśmy o pierwszych testach mobilnej broni laserowej HEL MD, która była w stanie zniszczyć nadlatujące bezzałogowce. Izraelski system antyrakietowy wykorzystujący broń laserową najprawdopodobniej będzie więc w stanie niszczyć nie tylko rakiety i moździerze.

 

Największe zastosowanie będzie mieć w obronie miasta Negev, które znajduje się w odległości około 4 kilometrów od Gazy i w większości nie jest chronione przez "Żelazną Kopułę". Na dzień dzisiejszy, tarcza antyrakietowa jest uzupełniana przez naziemny system antybalistyczny "Strzała 2". Izrael planuje zintegrować je z najnowszym systemem "Strzała 3" oraz z "Procą Dawida", które nadal są w fazie testów.

 

 

Źródło: http://www.jpost.com/Defense/Israel-plans-laser-interceptor-Iron-Beam-for-short-range-rockets-338639

Ocena: