iPhone'y mogą pomóc w wykrywaniu trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Trzeba przyznać, że człowiek czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jakie możliwości posiadają technologie, których używa na codzień. Włoscy sejsmolodzy uważają, że akcelerometry umieszczone w iPhone'ach mogą zostać wykorzystane do wykrycia obszarów najbardziej dotkniętych przez potężne trzęsienia ziemi.

 

Naukowcy mają na myśli akcelerometry MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) które znajdują się w smartphone'ach, laptopach czy nawet w poduszkach powietrznych w samochodach. Jednak Antonino D'Alessandro i Giuseppe D'Anna, sejsmolodzy w Istituto Nazionale di Geosifica e Vulcanologia we Włoszech wzięli pod uwagę LIS331DLH MEMS, konkretny akcelerator znajdujący się w iPhonie, który odpowiada za funkcję regulacji ekranu.

 

W trakcie przeprowadzonych testów odkryto iż ten akcelerator był w stanie dokładnie wykryć umiarkowane i silne trzęsienia ziemi, od pięciu stopni w skali Richtera wzwyż. Sejsmolodzy uważają, że akceleratory tego typu mogą zostać wykorzystane do stworzenia miejskiej sieci sejsmicznej, która pomoże wykryć obszary najbardziej zniszczone przez trzęsienia ziemi a ekipy ratunkowe mogłyby korzystać z tych danych.

 

Włoscy naukowcy twierdzą, że technologia akceleratorów wciąż się rozwija a pewnego dnia będzie można wykryć również i mniejsze wstrząsy. Ich zdaniem mieszkania w obszarach miejskich będą wykorzystywać tą metodę, zamiast sensorów takich jak EpiSensor ES-T.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj