Inwazyjne gatunki raków przyczyniają się do wzrostu liczby komarów
Image
Naukowcy z zespołu pod kierownictwem Gary'ego Bucciarelli z University of California w Los Angeles odkryli, że rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych raków powoduje wzrost populacji komarów w okolicy, a tym samym zwiększa się ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
Raki luizjańskie Procambarus clarkii pierwotnie zamieszkiwały rzeki w północnym Meksyku i południowych stanach USA, ale rozprzestrzeniały się za sprawą nieodpowiedzialnych hodowców lub czasami przypadkowo w wielu krajach w Europie, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Intruzi rozmnażają się szybko i często wypierają lokalne gatunki raków.
Autorzy badania zbadali rozmieszczenie raków luizjańskich w zbiornikach wodnych na przedmieściach Santa Monica w Kalifornii (raki przeniknęły tam w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku). Zauważyli, że w rzekach i strumieniach, w których te raki występują, było więcej larw komarów niż tam, gdzie ich nie ma. Naukowcy twierdzą, że czerwone raki bagienne niszczą larwy ważek - jednego z głównych drapieżników, zjadających larwy komarów. Ważka składa jajka w wodzie, a jej larwa spędza kilka lat w zbiorniku przed jego opuszczeniem zanim zamieni się w dorosłego owada. Larwy ważek są czynnymi drapieżnikami, eliminującymi małe bezkręgowce.
Naukowcy potwierdzili podczas eksperymentu laboratoryjnego zależność pomiędzy larwami komarów, larwami ważek i rakami. Tam, gdzie nie było raków, larwy ważek skutecznie hamowały liczbę larw komarów. Jeśli pojawiły się raki, liczba larw komara znacznie wzrosła. Powodem była nie tylko śmierć larw ważek w szczypcach raków, ale także zmiany w ich zachowaniu. Stały się one bardziej ostrożne, częściej się ukrywały i rzadziej tropiły swoje ofiary.
- 732 odsłon
Dodaj komentarz