Internet rzeczy może być zagrożony przez hakerów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Już w niedalekiej przyszłości tzw. internet rzeczy stanie się bardzo popularny. Wszystko co mamy w domu stanie się "inteligentne". Jednak jak to zwykle bywa z nowymi wynalazkami, również i w tym przypadku pojawia się poważny problem - możliwość zhakowania systemu.

 

Internet rzeczy (Internet of Things) - jest to nazwa, która dotyczy przedmiotów, jakie każdy z nas posiada w domu. Może to być lodówka, pralka, telewizor, zmywarka bądź oświetlenie. Każdy przedmiot może gromadzić, przetwarzać i wymieniać się danymi za pośrednictwem internetu. Co więcej, wszystkie dane możemy otrzymywać na jedno urządzenie, np. tablet czy smartfon, skąd możemy wszystkim zarządać w łatwy sposób.

 

Dzięki temu systemowi dowiemy się np. czy nasze ubrania już się wyprały oraz jaką mamy temperaturę i wilgotność powietrza w mieszkaniu. Internet rzeczy umożliwi nam również włączenie/wyłączenie oświetlenia czy otworzenie garażu. Możliwości jest tak naprawdę mnóstwo i trudno je wszystkie wymienić.

 

Jak to zwykle bywa, wszystko ma swoje plusy i minusy. Znacznym plusem w przypadku takiego systemu jest zapewne wygoda. Internet rzeczy sprawi, że będziemy mogli monitorować i zarządzać dosłownie wszystkim w prosty sposób bez ruszania się z fotela - wystarczy mieć pod ręką smartfon.

 

Jednak słyszymy również o możliwości wystąpienia poważnych problemów. Wiele osób zwraca uwagę, że taki system może zostać zhakowany - a idąc tą drogą, zhakowany zostanie nie tylko internet rzeczy, ale również nasz cały dom. Haker może zdobyć wszystkie informacje na nasz temat i przejąć kontolę nad urządzeniami w mieszkaniu, które przestaną wtedy działać tak jak my tego chcemy.

 

Dlatego korporacje wydają grube pieniądze nie tylko na rozwój internetu rzeczy ale również na odpowiednie zabezpieczenia. To niestety i tak nie da nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Jakby na to nie patrzeć - cały nasz dom będzie stale podłączony do internetu. Umożliwia to zhakowanie całego systemu oraz zwiększy metody inwigilacji obwateli.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj