Inteligentna broń jest zagrożona przez hakerów, którzy mogą ją zablokować lub dowolnie zmieniać cele

Kategorie: 

Źródło: Tracking Point
Jak wiadomo, każde urządzenia naszpikowane elektroniką są podatne na hakerów, którzy mogą przejąć nad nimi kontrolę. Nie inaczej jest w przypadku inteligentnych karabinów, które posiadają specjalne systemy ułatwiające namierzanie celów i oddawanie precyzyjnych strzałów. Eksperci ostrzegają, że problem ten jest bardzo poważny i należy go rozwiązać możliwie jak najszybciej.

 

Runa Sandvik i Michael Auger, specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego odkryli, że inteligentną broń można w dość łatwy sposób zhakować, co udowodnili podczas demonstracji. Eksperci korzystając z Wi-Fi potrafili wprowadzić do systemu dosłownie każdą zmianę.

 

Potencjalny haker może zatem zmienić kalkulacje trajektorii w celowniku optycznym. W efekcie takich zmian, żołnierz będzie za każdym razem oddawał niecelne strzały. Co więcej, haker może całkowicie przejąć kontrolę nad inteligentą bronią i sprawić, że jej właściciel będzie strzelał dokładnie tam, gdzie zechce tego cybernetyczny włamywacz.

 

Mało tego - haker może całkowicie zablokować karabin, przez co broń stanie się bezużyteczna, oraz usunąć całe oprogramowanie warte nawet kilkanaście tysięcy dolarów. W tej sytuacji mówimy nie tylko o poniesieniu szkód finansowych. Żołnierz który nie będzie potrafił zneutralizować wroga będzie skazany na pewną śmierć.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/technology/1113407236/hackers-can-crack-self-firing-rifles-change-targets-073115/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj