Implanty żelowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne strzykawki

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Myunghwan Choi z Harvard Medical School w Bostonie wraz ze swoim zespołem opracował specjalny implant żelowy, który zawiera wrażliwe na światło zmodyfikowane genetycznie komórki. Nowy rodzaj implantów, według uczonych, może mieć w przyszłości zastosowanie w medycynie przy leczeniu chorób oraz monitorowaniu toksyn w organiźmie pacjenta.

 

W żelowym implancie o którym mowa mogą znajdować się zmodyfikowane genetycznie komórki, mające różne zastosowanie. W jednym z testów, uczeni wszczepili implant pod skórę myszy a następnie naświetlili to miejsce za pomocą kabla światłowodowego. Światło spowodowało iż komórki znajdujące się w żelu zaczęły wytwarzać związek zwiększający sekrecję insuliny oraz stabilizujący poziom glukozy we krwi. W oddzielnym badaniu zespół potrafił również monitorować poziom zatrucia kadmem stosując komórki, które fluoryzowały gdy mysz była pod wpływem toksyny.

 

Biotechnologia nadal jest w fazie testów, choć według uczonych implant ten jest bardzo obiecujący. Ostatecznym celem ma być zmniejszenie potrzeby przeprowadzania testów krwi czy wykonywania wielokrotnych zastrzyków przez lekarza. Warren Chan z Uniwersytetu w Toronto twierdzi, że modyfikowane genetycznie komórki posiadają wiele zastosowań - począwszy od leczenia raka do zapobiegania dny moczanowej.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/dn24438-cyborg-gel-implant-fights-diabetes-with-light.html#.UmWMuHBFBA3

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj