Ile waży jeden kilogram?

Kategorie: 

Walec z Sèvres - źródło: Greg L/Creative Commons
Naukowcy szukają nowego sposobu, który pozwoli im z możliwie jak największą dokładnością obliczyć zawartość kilograma w kilogramie. Niemiecki Instytut Narodowy Metrologii w Braunschweig wpadł na pomysł aby rozbić kilogram na atomy i je policzyć.

 

Dotychczasowym rozwiązaniem, które pozwalało ustalić ile waży kilogram, było wzorowanie się na specjalnym walcu ze stopu platyny i irydu, który jest przechowywany we francuskim Sèvres. Na podstawie masy tego obiektu określano ile waży jeden kilogram. Jednak dziś naukowcy mają poważny problem. Walec ten staje się coraz lżejszy - przez ostatnie 100 lat jego masa zmniejszyła się o 100 mikrogramów a badacze nie są w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje.

 

W związku z czym zespoły badawcze z całego świata poszukują nowego rozwiązania. Tym razem świat naukowy chce aby obliczenie masy jednego kilograma było możliwie jak najłatwiejsze a badanie mogło zostać przeprowadzone w dowolnym laboratorium na świecie, bez wzorowania się na przedmiotach.

 

Niemiecki Instytut Narodowy Metrologii ma pomysł aby stworzyć krzemowe, idealnie okrągłe kule. Fizyk Peter Becker wyjaśnia, że najpierw policzone zostaną atomy w kuli a następnie zważy się samą kulę, dzięki czemu będziemy wiedzieć ile waży jeden atom.

 

Naukowcy muszą najpierw dokonać wielu obliczeń i badań, co może im zająć nawet 3 lata. Przez ten czas inne zespoły badawcze mogą ukończyć swoje prace, jednak uważa się, że pomysł niemieckich uczonych jest jak dotąd najlepszy i pozwoli z dużą dokładnością określić masę jednego kilograma.

 

 

Źródło: http://www.thelocal.de/20150327/scientists-aiming-to-redefine-kilogram

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Deus

A może to masa Ziemi się

A może to masa Ziemi się zmieniła i waga przekłamuje? Wink
A tak serio, to jeżeli wiemy dokładnie ile waży atom żelaza, to w czym jest problem policzyć ile powinno ich być w kilogramie, toż to czysta arytmetyka. Jednak problemem technicznym będzie uzyskanie kilograma "czystego" żelaza. Może lepiej ważyć wodór. W warunkach "kuchennych" mogę wyprodukować każdą ilość wodoru (tylko muszę poszukać sponsora, który opłaci rachunek za prąd).

Portret użytkownika roman

Przeciez to nie o to chodzi w

Przeciez to nie o to chodzi w nauce zeby cos bylo wyjasnione... tylko zeby wyjasniac, wyjasniac..wyjasniac i wyjasniac...nauka to proces, ktory musi trwac...:)))))

Głosuj za
349
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Johny... Odpowiedzią na

Johny... Odpowiedzią na pytanie tych mądrali jest postępująca entropia Kosmosu, gdzie wskutek niej nastepuje ubytek wiązań przestrzeni ( rozluźnianie się "strun" a więc ubytek tzw grawiatcji)
 Kiedy mnie odbanujesz na ZNZ??

Skomentuj