IBM zaprezentował najpotężniejszy komputer kwantowy

Kategorie: 

Źródło: IBM

Podczas wydarzenia IEEE Industry Summit on the Future of Computing w Waszyngtonie, przedsiębiorstwo IBM przedstawiło prototyp nowego komputera kwantowego. Jest to najpotężniejsza tego typu maszyna jaka kiedykolwiek powstała.

 

Tradycyjne komputery różnią się od komputerów kwantowych. Te pierwsze przetwarzają informacje z pomocą zer i jedynek, z kolei komputery kwantowe stosują tzw. kubity - bity kwantowe, które mogą być jednocześnie zerami i jedynkami. Jest to możliwe dzięki dziwnym efektom splątania i superpozycji.

 

Najnowsze wynalazki IBM to 50-kubitowy komputer kwantowy oraz 20-kubitowy kwantowy system obliczeniowy, który można udostępnić innym użytkownikom w chmurze obliczeniowej. IBM zdołał utrzymać stan kwantowy dla obu systemów przez 90 mikrosekund. Choć brzmi niewiele, amerykańskie przedsiębiorstwo osiągnęło w rzeczywistości wielki sukces w utrzymaniu kubitów.

 

Mimo wyraźnych postępów, komputery kwantowe nie nadają się jeszcze do szerokiego, komercyjnego zastosowania. Maszyny te wymagają do pracy wysoce specjalistycznego środowiska. IBM nie opublikował również szczegółów na temat swojego urządzenia w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym. Nie zmienia to jednak faktu, że komputery kwantowe posiadają ogromny potencjał, gdyż mogą wykonywać bardzo skomplikowane zadania obliczeniowe a każdy postęp przybliża nas do nowej technologii.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

USA skonstruowały komputer

USA skonstruowały komputer kwantowy, ktory ma perzepotęzna moc bliczeniową i... nie nadaje się do użytku. Gdyby nawet tak było, to i tak ich moc obliczeniowa wykorzystywana by była na modelowanie uderzeń jądrowych na resztę świata. Chiny mają najpotęzniejszy komputer (na razie klasyczny). Używają go do celoów naukowych. Ale, ale juz za 10 lat USA zrobi komputer pare razy szybszy, który będzie modelowal uderzenia jądrowe na Chiny.... przy załozeniu, że Chiny stracą pieniądze i nic w tym czasie nie zbudują. USA mają tamę Hoovera oddana do uzytku w 1936 roku, która jest "tryumfem geniuszu ludzkiego", a Chińczycy mają dużo wiekszą tame trzech przełomów, ale ta jest tylko paskudztwem rujnującym srodowiskio, zmieniajacym tektonikę Ziemi, zagrozeniem dla świata... według USA.  Maksymalna moc elektrowni wodnej Hoovera wynosi aż 2074 MW, a tamy Trzech Przełomów tylko 18,2 GW. Jak USA już wymodeluje uderzenia jądrowe... 

Portret użytkownika dde

Koniec bezpiecznej

Koniec bezpiecznej kryptografii sie zbliza. Pod strzechy taki komputer nie trafi przez najblizsze 10-20 lat napewno. Wojsko i  rząd wynalzkiem napewno sie za wczasju nie podziela. Dlatego szyfrowanie banku czy rzadowych instalacji..moze byc zagrozone.

Portret użytkownika suawco

Szyfrowanie kwantowe działa

Szyfrowanie kwantowe działa już od niedawna w testach nawet w transmisji na duże odległości np, do satelity, co głosiły artykuły również na tej stronie, więc przyszłość będzie nadal bezpieczna mimo rozwoku komputerów kwantowych.

Skomentuj