IBM przybliża nas do pierwszych funkcjonalnych komputerów kwantowych

Kategorie: 

Źródło: IBM Research
Skonstruowanie pierwszych potężnych komputerów kwantowych to wciąż raczej odległa perspektywa ale specjaliści dokonują kolejnych postępów. Koncern IBM rozwiązał właśnie jeden z największych problemów, jaki stał nam na drodze.

 

Przyszłe komputery kwantowe nie będą korzystać z bitów, tylko z tzw. kubitów (inaczej: bitów kwantowych), które nie posiadają konkretnej wartości. Nie są więc ani zerem, ani jedynką. W systemie tym dochodzi jednak do dwóch powszechnych błędów - bit-flip, czyli gdy 0 zamienia się w 1 i odwrotnie, oraz phase-flip. Ten drugi błąd powstaje gdy dochodzi do zmiany znaku w związku fazowym pomiędzy 0 a 1 w stanie superpozycji. Aby kwantowa korekcja błędów funkcjonowała prawidłowo, konieczne jest zidentyfikowanie obu błędów jednocześnie.

 

Dotychczas naukowcy potrafili wykrywać tylko jeden rodzaj błędu w danym momencie. Koncern IBM rozwiązał ten problem za sprawą nowego obwodu drukowanego, który zawiera 4 kubity połączone ze sobą w kwadrat. Aby sprawdzić stan jednego z nich, uczeni skupili się na dwóch sąsiednich kubitach - jeden z nich poinformował czy gdzieś wystąpił błąd bit-flip, a drugi poinformował o błędzie phase-flip. Okazało się, że tak proste rozwiązanie pozwoliło zażegnać jeden z największych problemów, jaki stał na drodze w konstruowaniu pierwszych funkcjonalnych komputerów kwantowych.

 

 

Źródło: https://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/46725.wss

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Hery

Trochę nie rozumiem dlaczego

Trochę nie rozumiem dlaczego naukowcy chcą iść tą drogą i tworzyć system który z założenia będzie powolny, jeśli każdy kubit będzie sprawdzany przez 2 inne to na starcie mamy 3 razy wolniejszy komputer niż moglibyśmy mieć. Poza tym chciałbym sie dowiedzieć ilu procentową pewność mają że badany stan danej superpozycji kwantowej jest jednoznaczny i nie nosi znamion błędu pomiarowego a przede wszystkim czy sam
sposob i proces badania nie wpływa bezpośrednio na polaryzację badanego kwarka. 
Jedynym elementem broniącym ten pomysł jest wykozystanie 4-go kubita do badania fazy splątania kubita roboczego z kubitami kontrolnymi.
Nie mniej jednak komputer z swojej zasady nie może zmieniać zdania, no chyba ze wykożystując zasadę mówiącą, że nie zawsze 2+2=4 Wink

Skomentuj