Holenderscy studenci stworzyli samochód rodzinny, napędzany energią słoneczną

Kategorie: 

Foto: TU Eindhoven/Bart van Overbeeke
Studenci z Eindhoven University of Technology zaprezentowali nowy pojazd, który napędzany jest wyłącznie energią słoneczną. Jest to rodzinny samochód przeznaczony dla czterech osób o bardzo dużej wydajności.

 

Samochód Stella Lux to ulepszona wersja Stelli, którą opracowano dwa lata temu. Wyposażony jest w panele słoneczne oraz pojemną baterię - gdy jest w pełni naładowana, umożliwi nam pokonanie ponad tysiąca kilometrów trasy. Stella Lux osiąga prędkość maksymalną 125 km/h i generuje większe ilości energii niż zużywa.

 

Studenci stworzyli pojazd z lekkich materiałów, głównie z włókien węglowych i aluminium. Jego masa wynosi tylko 375 kilogramów. Ponadto, Stella Lux wykorzystuje specjalistyczny system nawigacji, który monitoruje pogodę i wybiera optymalną trasę. Pozwala to dodatkowo zwiększyć wydajność maszyny.

 

Samochód słoneczny holenderskich studentów weźmie udział w tegorocznym World Solar Challenge. Wyścig ten odbędzie się w Australii. Uczestnicy będą musieli pokonać swoim pojazdem trasę o długości 3 tysięcy kilometrów. W zawodach tych pojawi się również polski zespół studentów z Politechniki Łódzkiej, wraz z samochodem "Eagle One" - jest to pierwszy zespół z Polski, który będzie brał udział w World Solar Challenge.

Foto: TU Eindhoven/Bart van Overbeeke

Foto: TU Eindhoven/Bart van Overbeeke

 

 

 

 

Źródło: http://www.solarteameindhoven.nl/stella-lux/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj