Hobbici nie należeli do gatunku Homo sapiens

Kategorie: 

Źródło: John Gurche/National Museum of Natural History/CC BY-SA

Jak wskazują najnowsze badania, hobbici, niewielkie istoty dobitnie przypominające ludzi które wyginęły na indonezyjskiej wyspie Flores około 15 tysięcy lat temu, nie należały do gatunku Homo sapiens. Uczeni twierdzą, że stanowią one osobny gatunek hominida.

 

W 2003 roku na wyspie Flores odnaleziono szczątki Homo floresiensis. Zespół badawczy, któremu przewodził Antoine Balzeau z francuskiego Muzeum Historii Naturalnej, dokonał analizy czaszki przy zastosowaniu zaawansowanych narzędzi po czym ustalono, że jednak nie należy ona do gatunku Homo sapiens.

 

Dorosły hobbit posiadał z reguły metr wzrostu i ważył około 25 kilogramów. Wyspa Flores była w przeszłości zamieszkana także przez stegodony - ssaki z rzędu trąbowców. Były podobne do mamutów oraz dzisiejszych słoni. Naukowcy dotychczas nie mieli pewności czy hobbici byli innym gatunkiem człowieka czy ich wzrost był spowodowany chorobą genetyczną.

 

Najnowsze analizy wykluczyły tę drugą możliwość, a więc hobbici rzeczywiście stanowili odrębny gatunek. Na dzień dzisiejszy nie można jeszcze ustalić czy Homo floresiensis jest mniejszą wersją Homo erectus, jak głosi kolejna teoria. Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego Journal of Human Evolution.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2016-02-mystery-hobbits-humans.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj