Historia kobiety, która widzi 100 razy więcej kolorów od przeciętnego człowieka

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Ali T/CC BY-NC 2.0
Świat który widzimy naszymi oczami jest kolorowy a przeciętny człowiek jest w stanie zobaczyć około milion różnych kolorów. Co ciekawe, istnieje osoba która widzi ich aż 100 razy więcej, co z naszego punktu widzenia wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

 

W 2012 roku naukowcy potwierdzili, że istnieją ludzie którzy widzą świat bardziej kolorowo i to w sensie dosłownym. Pierwszym w historii potwierdzonym przypadkiem osoby która widzi 100 razy więcej kolorów od przeciętnego człowieka, jest artystka Concetta Antico.

Źródło: Concettaantico.com

 

Świat jej oczami wygląda zupełnie inaczej - widzi prawdopodobnie aż 100 milionów kolorów. Naukowcy uważają, że takich niesamowitych przypadków jak Concetta Antico jest więcej ale dotychczas nie zostało to potwierdzone. Ponadto, uważa się iż tetrachromatykiem mogą być tylko kobiety.

 

Antico widzi więcej kolorów ponieważ jej oczy posiadają cztery czopki, czyli o jeden więcej niż w przypadku większości ludzi. Jeden czopek pozwala widzieć około 100 różnych kolorów. Przeciętni ludzie (trichromatycy) posiadają trzy receptory i widzą milion kolorów: 1003 = 1 000 000. Concetta Antico, czyli tetrachromatyk, posiada cztery czopki: 1004 = 100 000 000.

 

Jej receptory pozwalają widzieć czerwony, niebieski, zielony oraz żółty jako barwy podstawowe. Kobieta o niesamowitym wzroku nie potrafi opisać tego, co jest w stanie zobaczyć. To tak jakbyśmy my chcieli opisać kolory osobie, która jest niewidoma.

 

"Ty możesz widzieć ciemną zieleń, ale ja zobaczę fiolet, turkus, niebieski. To jest jak mozaika kolorów" - powiedziała Concetta Antico.

 

Naukowcy uważają, że nie wszyscy ludzie, którzy posiadają takie zdolności, wykorzystują je w pełni. Concetta Antico jest również jedynym na świecie tetrachromatykiem-artystką. Jej dzieła mogą nam ułatwić zrozumieć to, co ona widzi na co dzień.

 

 

Na podstawie: Popular Science

Więcej: Concettaantico.com

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika BzP

Ten artykuł to jedna, wielka

Ten artykuł to jedna, wielka bzdura. Szacuje się, że tetrachromatykami może być nawet około 25% ludzkości. Sama należę do tych ludzi i znam kilka osób o podobnych umiejętnościach, czy właściwościach raczej. Wszyscy przeszliśmy wzorowo przez test barw. Na dodatek ja, wraz z tymi osobami, jesteśmy artystami, więc z pewnością ,,pani Wyjątkowa" nie jest osamotniona w swej wyjątkowości. 

Z tą ,,mozaiką" to też lekka przesada, bo faktycznie widzimy więcej barw, tam gdzie inni widzą tylko jedną, ale to jest bardzo płynne, nie wygląda to jak w kalejdoskopie.

Trzeba dodać, że, ta pani ma niezbyt wysokie umiejętności w używaniu koloru na płótnie i możnaby pokazać to lepiej.

Portret użytkownika Janusz

To ty gadasz bzdury. 

To ty gadasz bzdury. 

"While Jay Neitz, a color vision researcher at the Medical College of Wisconsin, estimated that half of the female population has a fourth cone in their eyes, only a small number of those people can actually see additional colors.”

 

 

Portret użytkownika Abcpsyche

Cztery czopki???? Raczej

Cztery czopki???? Raczej cztery RODZAJE czopków. Większość ludzi ma 3 rodzaje, reagujące na barwy czerwoną, zieloną i niebieską (tych jest najmniej). Widocznie ta wyjątkowa osoba ma czwarty rodzaj, reagujący na barwę żółtą. Fajnie by było zobaczyć jak widzi...

Portret użytkownika MIko

tetrachromatyzm super sprawa,

tetrachromatyzm super sprawa, tylko na jej obrazach nie widać jakiejś zadziwiającej gamy kolorstycznej - maluje jak klasyczny plastyk, nie dorównując nawet mistrzom kolorystom. 

jednak, oczywiście, mogę się mylić, to rzrecz ludzka ;) 
RGB ekranów monitorów ma węższy zakres kolorystyczny, niż widzialny przez oko - więc nie musi to być prawda ;) 

ciekawa jestem, czy to jest ten kolejny przypadek dogłębnie przebadany przez lekarzy... bo  z tego, co czytałam na ten temat, to tylko jedna kobieta ma stwierdzony tetrachromatyzm, a ona  nie chciała ujawniać ani siebie, ani swoich danych..

Portret użytkownika Sławek

No ale oko też nie ma

No ale oko też nie ma dokładnie RGB , dodatkowo, przecież każdy czopek może reagować nieco odmiennie. Czyli być może to kwestia odchyłki w reagowaniu pojedynczych czopków danego kanału barwnego, no i rozdzielczości nerwowej. Czyli mniejszego scalania w jeden sygnał.

Portret użytkownika Los Anonimos

Hmm to ciekawe, bo np

Hmm to ciekawe, bo np niektórzy lakiernicy samochodowi (jak nie większość) to jak widzi srebrny samochód, to dla przeciętnego kowalskiego jest on srebrny. Natomiast taki lakiernik (nawet ja to zauważam) widzi 3-4 odcienie srebrnego na samochodzie, gdzie był przemalowywany po stłuczce np.

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Jak wiadomo większość ludzi

Jak wiadomo większość ludzi rozróżnia tylko trzy kolory niebieski ,czerwony i zielony, ponieważ większośc ludzi posiada na siatkówce oka trzy czopki, dopiero dzięki nim możemy widzieć pozostałe kolory. Takich ludzi czyli nas normalnie widzących okresla się mianem trichromatykami. Daltonisci mają tylko dwa takie czopki na siatkówce oka więc nie widzą wszystkich kolorów jak my. Istnieją jednak ludzie którzy, oprócz czopków odpowiednich dla koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego, mają też inne czopki na siatkówce, co pozwala im widzieć kolor pośredni, między czerwonym i zielonym. jest to obszar w którym my widzimy normalnie kolor żółty. Taki osoby z większą ilością tych czopków na siatkówce nazwya się Tetrachromatykami. Tetrachromatycy mogą malowac obrazy o różnym odcieniu żółtym, którego my nie zobaczymy, dopiero drugi tetrachromatych może stanąc przed obrazem i je widzieć, dzieki czwartemu czopku na siatkówce, bowiem my widzimy tylko tam jednolitą żółtą powierzchnie. Dlatego taką osobe można porównać z medium i kimś kto ma dar jasnowidztwa. Taka osoba wie że człowiek ma ciało fizyczne, że scisle okreslonym wzorem wibracji, specyficzną czestotliwością. Na przykładzie lodu, która staje się wodą, a nastepnie wyparowuje stając się parą wodną której już nie widać. Można porównać do ludzkiej duszy, mimo że jest dla nas niewidoczna po smierci, jasnowidz , medium duchowe ją widzi. Ludzie którzy przezyli smierć widzą jasny tunel, a tym samym ich dusza się inkarnuje z ciała i przechodzi na wyższy poziom częstotliwości.

Skomentuj