"Gwiazdy magnetyczne" po raz pierwszy dostrzeżone poza Drogą Mleczną

Image

Źródło: tylkonauka

Przełomowe odkrycie astronomów z Instytutu Astrofizyki Leibniza w Poczdamie (AIP) - po raz pierwszy zidentyfikowano masywne gwiazdy magnetyczne poza naszą galaktyką. Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Astronomy & Astrophysics", rzuca nowe światło na rolę pól magnetycznych w ewolucji najmasywniejszych gwiazd we Wszechświecie.

 

 

Do tej pory nauka znała tylko masywne gwiazdy z silnymi polami magnetycznymi znajdujące się w Drodze Mlecznej. Jednak zespół naukowców pod przewodnictwem dr Svetlany Hubrig dokonał przełomowego odkrycia - zidentyfikowali oni pola magnetyczne w trzech masywnych, gorących gwiazdach położonych w sąsiadujących z nami galaktykach, Wielkim i Małym Obłoku Magellana.

 

Odkrycie to jest niezwykle istotne, ponieważ do tej pory nie udało się zidentyfikować "gwiazd magnetycznych" poza naszą galaktyką. Wynika to z faktu, że pola magnetyczne mierzy się za pomocą spektropolarymetrii, która wymaga danych wysokiej jakości. Konwencjonalne spektropolarymetry o wysokiej rozdzielczości oraz małe teleskopy nie nadają się do tego typu badań.

 

W nowym badaniu wykorzystano spektropolarymetr FORS2 o niskiej rozdzielczości, zamontowany na jednym z czterech 8-metrowych teleskopów Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Chile. Zespół astronomów zaobserwował pięć masywnych gwiazd w Obłokach Magellana, z czego w dwóch gwiazdach pojedynczych i jednej gwieździe z układu podwójnego udało się wykryć pole magnetyczne.

 

Uważa się, że magnetyzm odgrywa kluczową rolę w ewolucji masywnych gwiazd. To właśnie gwiazdy o masie 8 i więcej mas naszego Słońca pod koniec swojego istnienia pozostawiają po sobie gwiazdy neutronowe i czarne dziury. Naukowcy zakładają, że poza naszą galaktyką powinno znajdować się wiele "gwiazd magnetycznych", jednak do tej pory nie były one łatwe do wykrycia. Nowe badanie otwiera drzwi do dalszych poszukiwań tych fascynujących obiektów.

 

Ocena: