Guz mózgu wywołał u kobiety zachowania hiper-religijne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W całej historii medycyny znamy mnóstwo dziwnych przypadków, w których człowiek, pod wpływem konkretnych radykalnych czynników, niespodziewanie zmienia swoje zachowanie a nawet osobowość. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak poważne uszkodzenie mózgu lub nowotwór mogą wpłynąć na funkcjonowanie tego organu.

 

Na łamach czasopisma Neurocase pojawiła się publikacja, opisująca nietypowy przypadek 60-letniej kobiety z Hiszpanii, która była człowiekiem szczęśliwym, pozytywnie nastawionym do życia i nie była szczególnie religijna. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, jej najbliższe otoczenie zwróciło uwagę na zmiany w jej zachowaniu i osobowości. Przez około dwa miesiące miała wyraźnie złe samopoczucie, była zrezygnowana i nagle zaczęła interesować się Biblią i innymi tego typu pismami.

 

Kobieta spędzała wiele godzin w ciągu dnia na czytaniu pism świętych, miewała nawet doświadczenia mistyczne, podczas których rzekomo widziała i rozmawiała z Marią z Nazaretu, matką Jezusa. W tym samym czasie, opiekowała się osobą chorą na nowotwór.

 

Lekarze przeprowadzili badania metodą rezonansu magnetycznego, po czy dokonali biopsji. Stwierdzono, że kobieta posiada glejaka wielopostaciowego - jest to nowotwór złośliwy mózgu. Guzy były zbyt wielkie aby można było operować, więc zastosowano chemioterapię i radioterapię. Przepisano jej również leki przeciwpsychotyczne, gdyż niektóre badania wskazywały, że mogą być one skuteczne w leczeniu tej choroby.

 

Po pięciu tygodniach terapii, zachowanie kobiety wróciło do normy. Jej hiper-religijne zachowania po prostu zniknęły. Badacze stwierdzili, że ten nietypowy przypadek miał najwyraźniej związek z chorobą nowotworową. Pacjentka cały czas wierzyła w Boga, więc nie była to kwestia zmiany wyznania. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć który region w mózgu mógł odpowiadać za jej doświadczenia religijne. Nie wiemy nawet jak często guzy mózgu mogą powodować zmiany w zachowaniu czy osobowości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Wprawdzie wnioski (z

Wprawdzie wnioski (z przypadku) są żadne, ale wybitnie naukowe. Znam przypadek głęboko wierzącego w "słuszną linię PZPR" sekretarza POP, który też trafił na oddział w Abramowicach (Lublin) i został dokumentnie wyleczony. To były lata 70u.w. i personel był "wstrząśnięty" (niewygodnymi) efektami

Skomentuj