Gry wideo zwiększają grubość niektórych części mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wynika z badań, opublikowanych w czasopiśmie PLOS ONE, istnieje solidny związek pomiędzy graniem w gry wideo a grubością niektórych części mózgu. Im więcej czasu poświęca się tego typu rozrywce, tym większy jest efekt.

 

Badania zostały przeprowadzone na nastolatkach, którzy spędzają swój czas na grach wideo. Uczeni zaobserwowali u nich wzrost grzbietowo-bocznej części kory przedczołowej, która zarządza pamięcią operacyjną i planowaniem, oraz lewego płata czołowego, odpowiedzialnego za uwagę wzrokową i dobrowolny ruch oka. Procesy te są intensywnie zaangażowane podczas gier wideo. Grubość warstwy korowej może mieć związek z liczbą skomplikowanych połączeń w tych regionach mózgu.

 

Związek między ilością czasu, spędzonego na grach wideo a grubością wyżej wymienionych części mózgu nie określa przyczyny i skutku, ale uczeni twierdzą, że behawioralne dowody z innych badań sugerują, że gry wideo mogą być tego przyczyną. Wcześniej wykazano, że uczestnicy badania skuteczniej używają danych zmysłowych po graniu w gry wideo. Natomiast osoby, które rzadko grały, mogły osiągnąć podobne wyniki, po spędzeniu 50 godzin w tygodniu na grach wideo.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj